Psycholog online – terapia i konsultacje przez internet

psycholog online

Znajdź psychologa online dla siebie

Wybierz obszar, w którym szukasz pomocy oraz preferowane terminy

Obszar pomocy

Preferowany termin
Preferowane godziny

Forma terapii

Psycholog online prowadzi psychoterapię w formie kontaktu online, a nie spotkania bezpośredniego (czyli psychoterapię online).

Niezaprzeczalne zalety pracy z psychoterapeutą online to wygoda i skuteczność.

Rozpoczęcie psychoterapii online pozwoli ci współpracować ze swoim terapeutą w przyjaznym środowisku, w którym możesz otwarcie rozmawiać i swobodnie pracować nad swoimi problemami, bez konieczności dojazdów.

Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega usługa psychologa online oraz psychoterapia online: kto może z niej skorzystać, jakie są jej zalety i wady.

Dowiesz się także jak skutecznie poszukać odpowiedniego specjalisty i na co zwrócić uwagę, zanim jeszcze zdecydujesz się na psychoterapię online.

Zapisz się na bezpłatną konsultację psychologiczną

 

Na czym polega pomoc psychologa online?

Usługi psychologa online to terapia przeprowadzana w sposób zdalny, na odległość, w odróżnieniu do tradycyjnej, prowadzonej w kontakcie bezpośrednim.

Psychoterapia online przybiera różne formy.

Forma synchroniczna występuje wtedy, gdy kontakt z psychologiem odbywa się w czasie rzeczywistym – na przykład poprzez chat internetowy, smsy lub wideorozmowę. Z naszych doświadczeń wynika, że taka formuła jest najefektywniejsza, zwłaszcza jeśli odbywa się z pomocą wideorozmowy, gdzie terapeuta i pacjent widzą się i słyszą w czasie rzeczywistym.

Forma asynchroniczna natomiast wstępuje gdy odpowiedź specjalisty następuje po jakimś czasie, na przykład w przypadku wymiany e-maili.

Jak możesz sobie pomóc?

 

Czy psycholog online ma sens?

Wizyty u psychologa online mają sens i mogą być skuteczne dla wielu osób, zwłaszcza w sytuacjach, w których dostępność do tradycyjnej, stacjonarnej terapii jest ograniczona.

Terapia online może być wygodna i elastyczna, pozwalając pacjentowi na spotkanie z psychologiem w dogodnym czasie i miejscu, bez potrzeby wychodzenia z domu.

Pomoc online może być też dostępna dla osób, które mieszkają w odległych miejscach lub mają trudności w poruszaniu się.

Jednocześnie ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie formy terapii są odpowiednie dla każdego i że niektórzy pacjenci mogą wymagać bezpośredniego kontaktu z terapeutą a pomoc online może nie być dla nich odpowiednia.

Jednak sytuacja, gdy pomoc online nie jest właściwa dla danej osoby, zdarza się bardzo rzadko.

Ważne jest, aby skonsultować się z psychologiem i wspólnie ustalić, czy terapia online będzie odpowiednia dla Twoich potrzeb.

W jakich sytuacjach skorzystać z usług psychoterapeuty online?

psycholog online

To, czy terapia online jest lepsza od tradycyjnej terapii, bywa kwestią sporną.

Niektórzy wskazują, że nie da się zastąpić osobistego kontaktu i w ten sposób budowanej relacji terapeutycznej.

Pojawiają się także głosy przeciwne – psychoterapia online daje poczucie bezpieczeństwa i komfort, którego nie mogą dać spotkania osobiste.

Poza tym, jest alternatywą dla osób, które nie mogą podjąć terapii lub poradzić się psychologa stacjonarnie. Niewątpliwie zdalne świadczenie usług psychologicznych jest dziedziną nieustannie rozwijającą się.

W jakich sytuacjach usługa psychoterapii online sprawdzi się idealnie?
Kto może skorzystać z porady psychologa online?

 • Osoby ceniące czas i wygodę. Psychoterapia online to niewątpliwe oszczędność czasu: nie musisz dojeżdżać na sesje, a zazwyczaj czas dojazdu zabiera tyle ile sama sesja. Dodatkowo jest to również niezwykle wygodne: podczas sesji psychoterapii przebywasz w znanym Ci środowisku, więc nie przeszkadza Ci dodatkowy stres związany z przebywaniem w gabinecie.
 • Osoby będące podróży. Jeżeli Twój tryb życia sprawia, że nie pozostajesz przez dłuższy czas w jednym miejscu, podjęcie tradycyjnej psychoterapii jest niemożliwe.
  W takich przypadkach korzystanie z usług psychologa online pozwoli Ci systematycznie brać udział w sesjach, niezależnie od miejsca na ziemi, w którym właśnie się znajdujesz – o ile tylko będziesz miał połączenie z Internetem.
 • Osoby z małych miejscowości i wsi. Niestety w mniejszych miastach oraz na wsi dostęp do specjalistów-psychoterapeutów jest mocno ograniczony. Jeżeli mieszkasz w obszarze, gdzie brakuje dobrych psychoterapeutów, to idealnym rozwiązaniem może być psychoterapia online. Bez względu na Twoją lokalizację masz dostęp do najlepszych specjalistów Polsce.
 • Osoby przebywające za granicą. Nawet jeżeli jesteś biegły w obcym języku i od lat mieszkasz za granicą – o osobistych problemach może być Ci łatwiej i wygodniej mówić w języku ojczystym.
 • Osoby z niepełnosprawnością. Możliwość połączenia się z terapeutą z własnego domu może zaoszczędzić niemało wysiłku związanego chociażby z transportem do gabinetu.
 • Osoby odczuwające wstyd lub inne negatywne emocje w kontakcie osobistym. Niektóre osoby odczuwają wstyd spowodowany chodzeniem na psychoterapię (a nawet obawę, że ktoś ze znajomych zobaczy je przed gabinetem psychologa). Jeżeli takie emocje nie są Ci obce, to psycholog online jest najlepszą opcją.

Skuteczność pomocy psychologa online

Psycholog online i psychoterapia online jest równie skuteczna jak tradycyjna.

Mnóstwo badań wskazuje jasno, że nie ma różnic pomiędzy kontaktem osobistym a online jeśli chodzi o efekty terapii. Poniżej zestawienie tylko niektórych badań skuteczności psychoterapii online:

Można więc jasno i z pełną dopowiedzialnością stwierdzić, że nie ma żadnych powodów do obaw: psycholog online jest równie skuteczny, jak psycholog spotkany twarzą w twarz.

Forma spotkania (online) nie ma żadnego znaczenia dla powodzenia psychoterapii: obie formy są równie skuteczne.

Poznaj nas i umów się na wizytę!

 

Na co pomaga psycholog online?

psycholog online

Badania przeprowadzane nad skutecznością psychoterapii online wykazują, że taka forma pomocy psychologicznej jest skuteczna w wielu przypadkach, w tym w następujących:

Mimo skuteczności terapii online, nie oznacza to, że jest ona odpowiednia dla wszystkich.

Poważne zaburzenia psychiczne, w tym silne uzależnienie od substancji (np. alkoholizm), ciężka depresja (np. z wcześniejszymi myślami i próbami samobójczymi), diagnoza adhd dokonana przez psychiatrę, czy schizofrenia, mogą wymagać więcej, niż może zapewnić leczenie online: najczęściej wymagają interwencji psychiatry i psychologa lub pobytu na oddziale dziennym szpitala psychiatrycznego. Z drugiej jednak strony terapeuta uzależnień online może osiągać doskonałe efekty pracując wyłącznie online i dlatego jest możliwa np. terapia uzależnień online.

Przykłady z naszej praktyki terapeutycznej

 • Marek, 38 lat: zgłosił się z silnym stresem związanym z pracą zawodową oraz presją rodzinną, podejrzewał u siebie zaburzenie osobowości. Początkowo sesje odbywały się stacjonarnie, jednak z uwagi na nieprzewidywalny grafik, uzgodnione spotkania online, których godziny potwierdzano co tydzień. Dzięki temu sesje odbywały się regularnie a pozytywne efekty spotkań kumulowały się. Po kilku miesiącach regularnych spotkań zdecydowana większość objawów zniknęła.
 • Joanna, 29 lat: zgłosiła się z podejrzeniem depresji, po wykonaniu testu online na depresje na naszej stronie internetowej. Skorzystała ze wstępnej bezpłatnej konsultacji psychologicznej, po której zdecydowała się na psychoterapię online, która dla dobrze obeznanej w świecie internetu osoby było naturalną formą komunikacji. Terapia skoncentrowała się na dysfunkcyjnych przekonaniach dotyczących siebie i przyszłości. 
 • Krystyna, 55 lat: zgłosiła się z podejrzeniem lęku uogólnionego (dzięki wstępnej diagnozie wykonanej za pomocą naszego testu na zaburzenia lękowe). Początkowo sceptyczna wobec formy online szybko doceniła wygodę i brak konieczności dojazdów do gabinetu. Dzięki technikom zarządzania objawami oraz pracą nad restrukturyzacją poznawczą większość objawów lęku minęła już po kilkunastu sesjach.

Profesjonalizm i bezpieczeństwo u psychologa online

Choć psychologowie, psychiatrzy (w tym psychiatra online) i psychoterapeuci mają obowiązek zdobyć odpowiednie kwalifikacje przed rozpoczęciem samodzielnej praktyki to nie istnieje ogólnie obowiązujący zbiór zasad wobec świadczenia usług psychologicznych drogą internetową.

Rynek usług psychologicznych online rozwija się dużo szybciej w Stanach Zjednoczonych, gdzie Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) stworzyło ogólne wskazówki dla psychoterapeutów chcących świadczyć usługi online.

Wskazówki te wynikają ze zdrowego rozsądku, a specjalista od zdrowia psychicznego powinien się do nich stosować.

Kompetencje terapeuty

psycholog online

Psychologowie świadczący usługi online powinni starać się podejmować uzasadnione kroki w celu zapewnienia swoich kompetencji zarówno w zakresie samej terapii lub poradnictwa, jak i potencjalnego wpływu wykorzystywanej technologii na klientów.

W przypadku wszystkich nowych i powstających dziedzin, w których nie istnieją jeszcze powszechnie uznawane standardy, psychologowie powinni dążyć rozwijania swoich kompetencji w tym obszarze.

Powinni także stosować te same etyczne i profesjonalne standardy opieki i praktyki zawodowej, jakie są wymagane przy świadczeniu osobistych usług psychologicznych.

Specjalista, zanim jeszcze zaangażuje się w świadczenie swoich usług wirtualnie, powinien przeprowadzić wstępną ocenę w celu ustalenia stosowności usługi online dla konkretnego klienta.

Taka ocena powinna obejmować badanie potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z zapewnieniem usług w formie wirtualnej, prognozy potencjalnych problemów, które mogą się pojawić, a także dobór najbardziej odpowiedniego medium (np. wideokonferencja, e-mail itp.) do świadczenia usługi.

Świadoma zgoda

Psycholog powinien uzyskać świadomą zgodę klienta na usługi (oraz ich formę), które świadczą. Innymi słowy Pacjent powinien być świadomy, że psychoterapia będzie odbywała się w formie online.

Poufność i bezpieczeństwo danych

Psycholog online powinien dołożyć wszelkich starań w celu ochrony i utrzymania poufności danych i informacji dotyczących ich klientów.

W razie potrzeby psycholog może uzyskać odpowiednie konsultacje z ekspertami technologicznymi w celu zwiększenia ich wiedzy na temat technologii, w celu zastosowania środków bezpieczeństwa w swoich praktykach, które będą chronić i utrzymywać poufność danych i informacji dotyczących ich klientów.

Dobrą praktyką jest stosowanie zabezpieczeń w postaci transmisji danych SSL oraz stosowanie uznanych narzędzi do komunikacji z klientem (np. Skype).

Jak się umówić do psychologa online?

Lepiej jest poświęcić czas i rzetelnie wyszukać raz odpowiedniego specjalistę, niż popełnić pochopny błąd i wrócić do punktu wyjścia lub całkowicie zniechęcić się do tej formy usług psychologicznych.

Poniżej znajdziesz szereg kwestii, które warto rozważyć, poszukując psychologa, z którym będziesz mógł zbudować trwałą relację terapeutyczną i ulepszysz jakość swojego życia, otrzymując specjalistyczne wsparcie.

Jak znaleźć specjalistę w Internecie?

Samo rozpoczęcie poszukiwań psychologa pracującego zdalnie może sprowadzać się do wpisania odpowiedniego hasła w pole wyszukiwarki.

Jeśli podejrzewasz u siebie jakieś konkretne problemy, to zacznij o haseł związanych z nimi. Dobry psycholog online nie tylko ogłasza w Internecie swoje usługi, ale też dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz szerzy rzetelną wiedzę naukową z obszaru swojej specjalizacji.

Jeśli psycholog lub ośrodek, z którego usług chcesz skorzystać, publikuje artykuły na tematy, które dotyczą Twoich problemów to znaczy, że właśnie w tego typu problemach ma doświadczenie i odpowiednie kompetencje.

Pamiętaj, że psycholog online, na którego usługi się zdecydujesz, ma mieć Twoje pełne zaufanie i kwalifikacje, aby Ci pomóc.

Umów się na psychoterapię online

 

Zdalna terapia Polaków za granicą

Psycholog online i psychoterapia online to idealny wybór dla osób żyjących za granicą.

Emigracja, bez względu na to czy stała, czy czasowa, jest często trudnym doświadczeniem emocjonalnym (wiąże się na przykład z tęsknotą za rodziną i przyjaciółmi). W takiej sytuacji polski psycholog online może pomóc nam w aklimatyzacji i radzeniu sobie z bieżącymi problemami.

Bariera językowa jest jednak często przeszkodą w znalezieniu psychoterapeuty na miejscu i dlatego psycholog online z Polski jest wtedy doskonałym rozwiązaniem. Z takiej możliwości korzysta wielu naszych Klientów z USA, Kanady, krajów skandynawskich, zachodniej Europy, Australii i wielu innych krajów.

Na co zwrócić uwagę szukając psychologa online?

psycholog online

Osoba poszukująca pomocy psychologicznej – często będąca w kryzysie, ze zniekształconym sposobem postrzegania rzeczywistości – powinna mieć czytelny i łatwy dostęp do rzetelnych informacji na temat proponowanej usługi psychologicznej oraz na temat osoby, która te usługi świadczy.

Dlatego pierwsza sprawa, na którą powinieneś zwrócić uwagę, wchodząc na stronę psychologa online jest to, czy zawiera wszelkie niezbędne informacje.

Jakie informacje powinny być dostępne na stronie psychologa?

 • imię i nazwisko terapeuty,
 • konkretne kwalifikacje i uprawnienia,
 • zasady świadczenia usług,
 • płatność,
 • forma terapii.

Trudno wyobrazić sobie możliwość zbudowania relacji terapeutycznej opartej na zaufaniu, jeżeli psycholog online nie podałby nawet swoich podstawowych danych, czyli imienia i nazwiska.

Dobrą praktyką jest także umieszczanie przez specjalistów swojego zdjęcia, co dodatkowo wspomaga wzbudzanie zaufania.

Powinieneś mieć możliwość wglądu w kwalifikacje i uprawnienia specjalisty – czyli znaleźć informację o ukończonych studiach i szkoleniach, a także zdobytym doświadczeniu, np. że dany specjalista to psychoterapeuta CBT (poznawczo-behawioralny).

Idealnie, jeśli psycholog daje konkretne dane, których adekwatność możesz sprawdzić: na przykład ukończone uczelnie czy miejsca praktyki. Możliwość bezpośredniego kontaktu z ośrodkiem, który zatrudnia specjalistę również jest dobrym sygnałem wskazującym na otwartość oraz przejrzystość danego ośrodka lub psychologa.

Zasady świadczenia usług to szerokie pojęcie. Najważniejsze, by choć w kilku słowach na stronie określone było w jaki sposób można skorzystać z usług tego psychologa. Zasady takie mogą zawierać np.:

 • w jaki sposób umówić się na wizytę,
 • ile trwa wizyta,
 • poprzez jakie medium można odbywać sesje (np. poprzez program Skype),
 • numer telefonu lub adres e-mail, poprzez który można uzyskać dodatkowe informacje.

Bardzo istotne jest, aby psycholog online lub ośrodek w któym pracuje, wskazywał na jakiego rodzaju standardy etyczne się powołuje.

Jak się pewnie spodziewasz, usługi psychologa online są płatne. Powinieneś mieć dostęp do cennika oraz form płatności, dzięki którym będziesz mógł od razu stwierdzić, czy dana opcja leży w Twoich możliwościach finansowych.

Psycholog powinien określić w ramach jakiego nurtu działa (np. psychoterapeuta poznawczo-behawioralny).

Wszystko o terapii poznawczo-behawioralnej

 

Ważne także, by psycholog przekazał szereg dodatkowych i bardziej szczegółowych informacji.

Nie zawsze te informacje są dostępne na stronie internetowej – czasem są przesyłane przed podjęciem psychoterapii lub psycholog sam o nich informuje na pierwszym spotkaniu online albo też znajdują się w polityce prywatności lub regulaminie.

Informacje te zawierają:

 • określony czas odpowiedzi na pierwszą wiadomość (jeśli psychoterapia ma polegać na wymianie wiadomości tekstowych),
 • wymóg podania danych pacjenta oraz kwestie RODO,
 • wymóg pełnoletności pacjenta lub pisemnej zgody prawnych opiekunów,
 • informacja o szyfrowaniu danych,
 • podanie kontaktu w razie awarii technicznej,
 • informacja o poufności danych.

Jak wybrać psychologa online?

Być może zastanawiasz się, na podstawie jakich kryteriów dobrać odpowiedniego dla siebie specjalistę? Poniższa lista może okazać się pomocna w poszukiwaniach dobrego psychoterapeuty.

Wiedza o tym, nad czym chcesz popracować z psychologiem

Spróbuj zastanowić się jakie objawy lub problemy, z którymi się zmagasz, sprawiły, że chcesz skonsultować się ze specjalistą.

Psychologowie często określają na stronie obszar swojej specjalizacji, więc jeśli Twoje objawy mają podstawy na przykład lękowe, możesz chcieć terapeuty, który specjalizuje się w leczeniu właśnie ich.

Najczęściej ośrodki psychoterapeutyczne mają dosyć szerokie spektrum problemów, który potrafią zaradzić.

Opinie

Poszukiwanie pomocy psychologicznej online mogą ułatwić Ci opinie innych osób, które już skorzystały z usług danego specjalisty. Najlepiej opierać się na poleceniach osobistych ponieważ opinie internetowe często bywają mało wiarygodne.

Dobry psycholog on-line raczej nie będzie miał problemu z zebraniem pozytywnych recenzji. Natomiast niepokojąca liczba negatywnych opinii może być dostatecznym powodem do ostrożniejszego podejścia do danego specjalisty.

Na pewno należy z dużą dozą ostrożności podchodzić do różnego rodzaju rankingów czasem publikowanych w internecie. Warto w takim wypadku sprawdzić na podstawie jakich kryteriów i metodyki utworzono ranking.

Sprawdź opinie na temat naszego Centrum

 

Długość i częstotliwość sesji

Większość sesji terapeutycznych trwa 50 minut i odbywa się raz na tydzień. Jednak nie są to sztywne zasady – czasem sesje trwają krócej lub dłużej, są także osoby kontaktujące się z psychologiem więcej niż raz w tygodniu, a także tacy, który konsultują się tylko raz na miesiąc.

Dowiedz się, w jaki sposób pracuje dany specjalista i czy Tobie ten sposób odpowiada.

Ile kosztuje psycholog online? (koszt terapii online)

Cena za wizytę u psychologa online może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak lokalizacja, specjalizacja i doświadczenie psychologa.

W Polsce wizyty online z psychologiem kosztują zazwyczaj od 170 do 250 zł za godzinę.

Niemniej jednak, niektórzy specjaliści mogą żądać wyższej stawki, podczas gdy inni oferują swoje usługi w niższej cenie.

Czy zdarza się oferta gdzie pojawia się psycholog za darmo?

Być może tak, ale pamiętaj, że wykształcony i wykwalifikowany psychoterapeuta, jak każdy ekspert w swojej dziedzinie wykonuję tę pracę jako swoje podstawowe źródło zarobku dlatego naturalne jest, że za spotkanie z psychologiem online płaci się określoną stawkę.

Dlatego radzimy z ostrożnością podchodzić do ofert typu: „psycholog online bezpłatnie”.

Warto, byś najpierw określił budżet, jaki możesz przeznaczyć na terapię. Dzięki temu nie będziesz marnować czasu na przeglądanie usług, z których nie będziesz w stanie skorzystać.

Bądź także szczególnie uważny, jeśli znajdziesz terapeutę pracującego za stawki znacznie odbiegające w dół od średniej.

W większości przypadków usługa psychologów kosztuje od 170 do 250 zł za 50-minutową sesję online.

Często cena zależy od miejsca pracy psychologa: z tego względu najpewniej psychoterapia online w Warszawie będzie droższa niż w innych miastach. Zawsze jednak należy kierować się jakością a nie ceną: kilka złotych zaoszczędzonych na psychoterapii może przełożyć się na jej jakość, efekty i długość trwania.

Osobiste preferencje

Czasem ludzie mają osobiste preferencje co do tego, kogo chcieliby mieć za psychologa. Sprowadza się to do budowania zaufania – niektórym łatwiej na przykład otworzyć się przed osobą tej samej płci, albo w podobnym wieku.

Inni – wręcz przeciwnie, woleliby osobę przeciwnej płci i na przykład starszą. Jeżeli masz tego typu preferencje – uwzględnij je, ważne byś na wirtualnym spotkaniu czuł się maksymalnie swobodnie.

Formy komunikacji

Psychoterapia online może obejmować SMS-y, wiadomości głosowe, wideokonferencje, wymianę e-maili, a nawet korzystanie z dedykowanych aplikacji.

Wideokonferencje jako forma kontaktu są zdecydowanie najbardziej popularną formą rozmowy z psychoterapeutą.

Najpopularniejsze platformy na których mogą odbywać się spotkania to:

 • Google Meet
 • Skype
 • WhatsApp
 • Zoom
 • Signal.

Jeśli trafisz na inny rodzaj używanego komunikatora to koniecznie sprawdź czy proponowane narzędzie jest bezpieczne i stabilne.

Zastanów się jaka opcja będzie dla Ciebie najwygodniejsza i najlepsza. Zazwyczaj oferty typu: „psycholog online chat” zdarzają się niezwykle rzadko i warto w takiej sytuacji sprawdzić kwalifikacje osoby po drugiej stronie chatu.

Po prostu spróbuj

Przed oficjalnym rozpoczęciem regularnej psychoterapii online rozważ rozmowę z terapeutą przez telefon lub Internet, albo skorzystaj z pojedynczej sesji, aby po prostu poznać psychologa.

Często psycholog online umożliwia również skorzystanie z bezpłatnej „próbnej” psychoterapii lub konsultacji.

Umów się na bezpłatną konsultację psychologiczną (20 minut)

 

To świetna okazja, żeby sprawdzić czy odpowiada Ci ośrodek lub taka forma komunikacji z psychologiem.

Psycholog to człowiek, któremu będziesz zwierzać się ze swoich obaw i przemyśleń. Czasem, nawet jeśli specjalista ma odpowiednie kwalifikacje, po prostu nie dogaduje się odpowiednio z danym klientem.

Jeżeli taka sytuacja Ci się przytrafi i poczujesz, że „coś jest nie tak” – nie martw się, po prostu szukaj dalej. Relacja terapeutyczna to często kwestia „chemii” międzyludzkiej, która zwyczajnie może nie zadziałać.

Zalety i wady psychologa online

Wiesz już, że psychoterapia to ciekawe i obiecujące rozwiązanie, ale niepozbawione wad.

Warto zapoznać się z różnymi perspektywami spojrzenia na psychoterapię online – dzięki temu będziesz mógł podjąć bardziej świadomą i rozsądną decyzję.

Zalety psychologa online

 • Możliwość dotarcia do osób, które mają utrudniony dostęp do tradycyjnego spotkania z psychologiem (np. osoby na obszarach wiejskich, osoby niepełnosprawne, osoby często podróżujące).
 • Psychologiczne usługi online są wygodne i pozwalają na łatwiejsze zorganizowanie sesji (np. brak konieczności dojazdów).
 • Klienci odczuwający wstyd nie muszą się martwić, że spotkają w poczekalni osoby, które znają.
 • Niektórym osobom łatwiej się otworzyć, gdy kontakt ma formę zdalną, z zacisza własnego domu.
 • Osoby z lękiem, zwłaszcza z lękiem społecznym, mogą mieć problem z wyjściem na tradycyjne spotkanie z psychologiem.

Wady psychologa online

 • Terapia online nie jest dla osób z pewnymi poważnymi problemami i zaburzeniami psychicznymi (takimi jak myśli samobójcze lub psychozy).
 • Bez możliwości interakcji twarzą w twarz terapeuci tracą wskazówki wynikające z mowy ciała i inne, które mogą pomóc im w postawieniu właściwej diagnozy.
 • Mogą zaistnieć bariery wynikające z problemów technologicznych – przerwane połączenia, zablokowane filmy i problemy z dostępem do czatów, niska jakość połączenia – to wszystko wywołuje irytację, która nie sprzyja przyjaznej atmosferze terapii.
 • W przypadku poważnego kryzysu psycholog online może mieć trudności z bezpośrednią interwencją.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

 • Czy terapia online jest bezpieczna?

Nie istnieją żadne dowody wskazujące na to, żeby terapia online miała być w jakikolwiek sposób niebezpieczna czy szkodliwa. Co więcej istnieje mnóstwo rzetelnych badań naukowych wskazujących na to, że efektywność psychoterapii online jest równie wysoka jak terapii stacjonarnej (spotkania twarzą w twarz).

 • Czy jest psycholog online za darmo?

Niektóre ośrodki oferują pierwszą, wstępną konsultację bezpłatnie. Jest to okazja do zadania pytań związanych z przyszłą psychoterapią oraz poznania swojego terapeuty.

 • Jak znaleźć dobrego psychologa online?

Dobrego psychologa online znajdziesz w Centrum Psychoterapii Pokonaj Lęk. Nasi psychoterapeuci to zweryfikowani psychologowie, którzy pracują pod stałą superwizją (nadzorem) i stosują sprawdzone metody pracy z pacjentami, kierując się najwyższymi standardami etycznymi.

 • Po czym poznać, że psychoterapeuta jest dobry?

Psychoterapeuta jest dobry, gdy: nie czujesz się oceniana/y, uważnie Cię słucha, pokazuje Ci nowe perspektywy i sposoby patrzenia na swoje życie i problemy, odkrywa wspólnie z Tobą przyczyny Twoich problemów, akceptuje Twoje emocje i uczucia bezwarunkowo i czujesz się komfortowo w rozmowie (zazwyczaj, bo będą chwile, gdy pojawi się dyskomfort i jest to jak najbardziej normalne).

 • Czy dostanę zaświadczenie od psychologa o terapii?

Tak, możesz otrzymać takie zaświadczenie. Centrum Pokonaj Lęk wystawia takie zaświadczenia bezpłatnie po pewnym czasie na prośbę klienta.

Źródła

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły