Dobry psychoterapeuta – jak go znaleźć i rozpoznać?

Psychoterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod poprawy swojego funkcjonowania psychicznego. A dobry psychoterapeuta jednym z kluczowych elementów powodzenia procesu terapeutycznego.

Psychoterapia jest niezbędna w przypadku leczenia różnorodnych zaburzeń psychicznych. Jednak nawet osoby nie cierpiące na żadne zaburzenie, mogą skorzystać z terapii, aby skuteczniej radzić sobie z problemami, stresem czy emocjami lub po prostu sprawniej zaadaptować się do zmieniającej się sytuacji życiowej.

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?
Jakimi kryteriami kierować się w doborze specjalisty, przed którym mamy się otworzyć i zaufać?

Zapisz się na bezpłatną konsultację psychologiczną

 

Kim jest psychoterapeuta?

kim jest psychoterapeuta

Psychoterapeuta to osoba z wykształceniem wyższym, która posiada niezbędne kompetencje, wiedzę i doświadczenie potrzebne do prowadzenia psychoterapii.

Psychoterapeuta to niejedyny specjalista od zdrowia psychicznego. Jak więc odróżnić go od psychologa i psychiatry?

Psychoterapeuta ma wykształcenie psychologiczne i działa w wybranym nurcie terapeutycznym. Jego praca polega głównie na prowadzeniu psychoterapii (indywidualnych lub grupowych).

Psychologiem nazywamy osobę, która ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologicznym. Może specjalizować się w jakiejś dziedzinie (np. psychologia sądowa, psychologia pracy, psychoseksuologia).

Praca psychologa niekoniecznie obejmuje psychoterapię, lecz na przykład doradztwo psychologiczne, orzekanie, opiniowanie i diagnozę psychologiczną.

Psychiatra to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych. Jedynie lekarz może przepisywać leki na receptę.

Jedna osoba może być jednocześnie psychologiem i psychoterapeutą lub psychiatrą i psychoterapeutą. Łączenie tych profesji wcale nie należy do rzadkości.

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – do kogo się zgłosić?

 

Cechy dobrego psychoterapeuty

Samo bycie psychoterapeutą nie musi jeszcze świadczyć o tym, że dany psychoterapeuta jest dobry w tym co robi.

Zanim zdecydujemy się na terapię u danej osoby warto sprawdzić kilka kwestii, które umożliwią nam dokonanie trafnego wyboru.

Etyka pracy

etyka pracy psychoterapeuty

Psychoterapeuci działają w ramach etyki pracy, którą regulują kodeksy towarzystw do których należą.

Są to wskazówki i zasady, które zapewniają wysoki standard świadczonych usług. Zazwyczaj zakres norm i zasad etycznych jest zbliżony i obejmuje kwestie poufności, bezpieczeństwa oraz relacji terapeutycznej.

To, czy dany psychoterapeuta stosuje się do panujących w zawodzie etycznych zasad najłatwiej stwierdzić już podczas pierwszych kontaktów. Zwróć szczególną uwagę na to, czy spełniane są poniższe zasady.

Dobry psychoterapeuta:

 • na początku terapii powinien zawrzeć kontrakt terapeutyczny przy Twojej świadomej zgodzie
 • nie może dokonywać ocen moralnych i kierować się własnymi postawami (w tym wynikającymi z poglądów politycznych, religijnych, czy różnych uprzedzeń)
 • nie może narzucać własnego systemu wartości,
 • ma obowiązek wyjaśniać wszelkie kwestie dotyczących terapii – w tym jej cele, metody pracy i zasady finansowania
 • musi zachowywać tajemnicę dotyczącą terapii – nie może informować osób postronnych o samym fakcie prowadzenia terapii danej osoby, a tym bardziej przybliżać jej przebiegu (z tej zasady wyłączona jest wymiana informacji z innymi osobami zaangażowanymi w leczenie (np. z psychiatrą) lub sytuacje skrajne, w których na przykład istnieje zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta albo dotyczy popełnienia przez niego przestępstwa)
 • nie może nawiązywać osobistych lub intymnych relacji z osobą, której psychoterapię prowadzi
 • nie powinien prowadzić psychoterapii osoby, z którą jest w bliskiej relacji lub która jest w bliskiej relacji z aktualnym pacjentem
 • ma prawo odmówić terapii, jeśli stwierdzi, że nie jest w stanie rzetelnie pomóc

Warto sprawdzić czy psychoterapeuta lub Ośrodek nad którym się zastanawiasz w sposób jasny i otwarty komunikuje zasady i odwołuje się do kodeksów etycznych oraz przedstawia podstawowe wartości, którymi się kieruje.

Wszystko o psychoterapii

 

Relacja z klientem

relacja psychoterapeuty z klientem

Czasem „dobry” psychoterapeuta – czyli osoba wykwalifikowana, o wysokich standardach etycznych – nadal może nie być „dobra” dla nas.

Psychoterapia jest szczególną formą pomocy, w której bardzo duże znaczenie ma to, jak wygląda relacja między klientem, a psychoterapeutą.

Zdarza się, że między terapeutą a jego klientem po prostu brakuje nici porozumienia, zaufania i sympatii, co może negatywnie wpływać na pracę i wynik całej terapii. W takiej sytuacji, choć niczyja to wina, warto poszukać innego terapeuty, w którego towarzystwie będziemy czuć się dobrze. Ostatecznie terapia to ludzka relacja i bazowe zaufanie jest konieczne do jej powodzenia.

Aby sprawdzić, czy wybrany specjalista lub Ośrodek będzie do nas „pasował” warto udać się na przykład na niezobowiązujące spotkanie wstępne.

Możliwość skorzystania z darmowej, wstępnej konsultacji to dobra praktyka w Ośrodkach i u terapeutów, którzy cenią przede wszystkim jakość i efektywność prowadzonych procesów terapeutycznych.

Takie niezobowiązujące spotkanie to również okazja do zweryfikowania, czy aby na pewno to psychoterapia jest najlepszych sposobem na rozwiązanie naszych problemów (a nie zawsze tak przecież jest).

Pamiętaj, że powinnaś/powinieneś mieć podstawowe zaufanie do psychoterapeuty. Jeżeli już po pierwszym spotkaniu czujesz, że nie będziesz umiał otworzyć się przed tą osobą – nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać kogoś innego.

Pamiętaj jednak, że nie warto też wyciągać pochopnych wniosków. Czasem to sama sytuacja psychoterapii wpływa na nas stresująco. Zazwyczaj po kilku spotkaniach człowiek oswaja się z tą formą i zaczyna czerpać z niej satysfakcję.

Często sam charakter problemów oznacza, że nie będziemy się czuli dobrze i komfortowo od razu na spotkaniach i trzeba trochę czasu na odnalezienie się w tej sytuacji.

Pozytywne opinie o psychoterapeucie

pozytywne opinie o psychoterapeucie

Źródłem wiedzy o pracy i osobowości danego terapeuty mogą być również opinie osób, które skorzystały już z jego pomocy.

Najlepiej opierać się na poleceniach osobistych – od osób, które znają psychoterapeutę, korzystały z jego usług lub ich bliscy korzystali.

Wszelkie inne, niż polecenia osobiste, źródła opinii o terapeutach mogą być kłopotliwe, bo niestety nigdy nie wiemy, kto i dlaczego napisał swoją opinię, nawet jeśli jest pozytywna.

Badania pokazują, że ok. 40% opinii znalezionych w internecie może być nieprawdziwych, dlatego warto zachować daleko idącą ostrożność.

Jeśli masz wątpliwości warto zaznajomić się z opisem psychoterapeuty na swój temat – jeśli czujesz, że opis jest autentyczny, w jakiś sposób Ci bliski, to zazwyczaj dobry znak.

Psycholog online

 

Elastyczność w doborze psychoterapeuty

elastyczność w doborze psychoterapeuty

Na etapie wyboru specjalisty warto pamiętać też o pewnej kwestii – to, że psychoterapeuta jest dobry w swoim zawodzie, nie zawsze musi oznaczać, że będzie dobry dla nas.

Nawet najbardziej wykwalifikowany i doświadczony specjalista może po prostu nam nie odpowiadać.

Mimo etycznego działania, możemy nie czuć się przy nim dobrze i swobodnie.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić terapeutę. Decydując się na spotkania u jednego specjalisty nie zobowiązujesz się do absolutnej wierności.

Jeśli czujesz, że z jakichś względów nie odpowiada Ci obecny terapeuta – możesz poszukać innego.

Jak możesz sobie pomóc

 

Podsumowanie

dobry psychoterapeuta kryteria

Psychoterapeuta to specjalista, którego zadaniem jest pracować z nami – naszymi przekonaniami, emocjami i zachowaniami. Aby ta praca się powiodła, niezbędne są odpowiednie kwalifikacje, a także nawiązanie dobrej relacji między terapeutą a klientem.

Dobry psychoterapeuta spełnia poniższe warunki:

 • posiada odpowiednie kwalifikacje i kompetencje
 • stosuje się do przyjętych zasad etycznych
 • wzbudza zaufanie
 • rozumie pacjenta, umie dojrzeć, to czego nawet on sam może nie zauważać
 • pomaga osiągać ustalone na początku terapii cele

Źródła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły