Jak wygląda wizyta u psychiatry?

jak wygląda wizyta u psychiatry

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Wizyta u psychiatry wygląda tak, jak wizyta u każdego innego lekarza – zgłaszasz, z jakim problemem przyszedłeś, a następnie na podstawie wywiadu i swojej wiedzy lekarz psychiatra zaleca wykonanie konkretnych badań lub przepisuje leczenie.

Mimo tego podobieństwa wizyta u psychiatry często stresuje bardziej niż wizyta u jakiegokolwiek innego specjalisty.

Czy słusznie się stresujemy?

Bezpłatny test na depresję

 

O co pyta psychiatra? Jakie zadaje pytania?

Wywiad psychiatryczny dotyczyć może różnych kwestii, przede wszystkim:

  • natury problemu, z którym się zmagasz (na przykład jeżeli zgłaszasz się do psychiatry z obniżonym nastrojem, to z pewnością lekarz zapyta o to, jak długo towarzyszą Ci objawy i co, poza smutkiem, zmieniło się w Twoim samopoczuciu),
  • Twojej historii (zarówno tej mogącej być przyczyną problemu – od kiedy towarzyszy Ci dany objaw, jak i historii rodzinnej – np. czy ktoś z Twojej rodziny miał stwierdzone zaburzenie psychiczne),
  • informacji dotyczących Twojego zdrowia (np. występowanie chorób przewlekłych, przyjmowane leki i suplementy).

Jeżeli lekarz psychiatra zdecyduje się na diagnozę podejrzewanego zaburzenia to możesz spodziewać się pytań przede wszystkim o występowanie konkretnych objawów, a także o ich nasilenie i długość trwania.

Jak przygotować się do rozmowy z psychiatrą?

Do rozmowy z psychiatrą nie musisz się specjalnie przygotowywać.

Najważniejsze, abyś odpowiadał szczerze i precyzyjnie.

Dodatkowym przygotowaniem może być jedynie prześledzenie historii rodziny, w celu odnalezienia osób z problemami natury psychicznej – jednak często jest to trudne do zrobienia, ponieważ tego typu informacje bywają zatajane przed resztą rodziny.

Jak wygląda pierwsza i kolejna wizyta u psychiatry?

Pierwsze wizyta u psychiatry zazwyczaj jest najdłuższa i najbardziej rozbudowana – lekarz musi zapoznać się z Twoją sytuacją i na jej podstawie podjąć wstępne decyzje o planie leczenia.

Na pierwszej wizycie możesz się spodziewać:

  • szczegółowego wywiadu zdrowotnego (przykładowe pytania możesz przeczytać wyżej),
  • zlecenia dodatkowych badań (może zdarzyć się na przykład, że lekarz psychiatra poleci Ci wykonanie badania krwi, ponieważ część objawów postrzeganych jako psychiczne może wynikać np. z braku równowagi hormonalnej),
  • przedstawienia dalszego planu leczenia (w tym leków psychotropowych, suplementów, zalecenia podjęcia psychoterapii lub poddania się dalszej specjalistycznej diagnozie).

Kolejne wizyty są wizytami kontrolnymi.

Psychiatra przede wszystkim sprawdza postępy w leczeniu, a także dokonuje rewizji przyjmowanych dawek leków, dlatego możesz spodziewać się ponownie pytań o odczuwane objawy, postrzegane postępy, a także ewentualne skutki uboczne leków.

Bezpłatny test online zaburzeń lękowych

 

Ile trwa wizyta u psychiatry?

Jest to sprawa bardzo indywidualna.

Pierwsza wizyta jest zwykle dłuższa i w zależności od indywidualnej sytuacji może trwać do godziny (choć często trwa znacznie krócej, nawet mniej niż pół godziny).

Wizyty kontrolne są zwykle znacznie krótsze – jeśli nie pojawiły się żadne skutki uboczne leków, a leczenie przynosi postępy, to wizyta kontrolna może trwać dosłownie 5-10 minut.

Czy psychiatra przepisuje leki?

Tak, psychiatra może przepisywać leki. Należy oczywiście pamiętać, że nie zawsze jest to konieczne.

Psychiatra może również skierować na badania, psychoterapię lub dalszą diagnostykę.

Czy psychiatra wypisuje zwolnienie z pracy (L4)?

Tak, psychiatra jest uprawniony do wystawienia zwolnienia chorobowego z pracy, jeżeli uzna, że jest to korzystne rozwiązanie dla zdrowia pacjenta.

Kiedy warto iść do psychiatry?

Do psychiatry warto się udać, jeżeli niepokoją nas silne objawy o charakterze psychicznym – np. długotrwały smutek, bezsenność, urojenia, halucynacje, nieradzenie sobie z emocjami, nadpobudliwość itp.

Czy do psychiatry trzeba mieć skierowanie?

Nie! Ten specjalista to jeden z niewielu wyjątków – możesz udać się na wizytę do psychiatry w ramach NFZ bez żadnego skierowania.

Oczywiście możesz skorzystać także z prywatnej wizyty u psychiatry. 

Ile kosztuje wizyta u psychiatry? 

Koszt jednorazowej wizyty to od 150 zł (w mniejszych miastach lub podczas wizyt kontrolnych) do 350 zł (pierwsza wizyta, specjaliści w większych miastach).

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły