Uczucie pustki – co oznacza i co z nim robić?

uczucie pustki

Uczucie wewnętrznej pustki może być nieprzyjemne i samoistnie minąć z czasem.

Niestety, może to być także objaw zaburzenia psychicznego. Kiedy czujesz, że wewnętrzna pustka utrzymuje się długo i wpływa na Twoje życie, ważne jest, by jej nie ignorować.

W tym artykule poznasz niektóre z najczęstszych przyczyn poczucia pustki oraz narzędzia, które pomogą Ci zidentyfikować i rozwiązać problem.

Zapisz się na bezpłatną konsultację psychologiczną

 

Czym jest uczucie pustki?

Niektórzy ludzie opisują wewnętrzną pustkę jako fizyczne odczucie w ciele. Inni opisują ją jako brak siły i motywacji. Odczucia mogą być też powiązane z nudą, smutkiem i ogólnym zmęczeniem.

Czasem pustka jest chronicznym uczuciem. Taki stan może spotkać także ludzi, którzy na pozór mają wszystko – zdrową rodzinę, dobrą pracę i aktywne życie towarzyskie. Jest tak, ponieważ uczucie pustki pochodzi z wewnątrz i może nie być związane z problemami zewnętrznymi.

Czy to normalne, że czuję pustkę?

Czasem pustka jest normalnym i przejściowym uczuciem. Wiele osób jej doświadcza i zdarza się, że to uczucie mija samo.

Jeśli jednak pustka uporczywie trwa i powoduje Twoje cierpienie, warto podjąć aktywne kroki, aby jej zaradzić.

Więcej o objawach nerwicy

 

Skąd bierze się uczucie pustki?

skąd się bierze uczucie pustki

Kiedy czujesz wewnętrzną pustkę, może to być niepokojące. Takie odczucie może sprawić, że ​​nie czujesz się w pełni sobą.

Być może zastanawiasz się i szukasz na zewnątrz powodu swojego samopoczucia. Jednak czynniki zewnętrzne nie zawsze są przyczyną twojej pustki. Liczy się to, w jaki sposób postrzegasz i przyjmujesz informacje z zewnątrz.

Pustka jest stanem wewnętrznym i chociaż nie jest łatwo się jej pozbyć, ostatecznie to Ty masz moc zarządzania i kształtowania sposobu Twojego myślenia.

Poznaj kilka najpowszechniejszych przyczyn pustki wewnętrznej.

Stres lub trudne sytuacje

Możesz odczuwać pustkę po okresie intensywnego stresu. Organizm zużywa bowiem dużo energii, aby trwać w takim stanie.

Pustka może powstać także, jeśli niedawno diametralnie zmieniła się Twoja rzeczywistość – na przykład straciłeś ukochaną osobę i przeżywasz żałobę. Podobne emocje towarzyszą utracie pracy lub przeprowadzce.

Kiedy jesteś w stanie ciągłego stresu, smutku lub walki, zużywasz swoje zasoby emocjonalne. Po pewnym czasie te zasoby w pewnym sensie się wyczerpują i pozostaje uczucie wewnętrznej pustki.

Niesatysfakcjonująca praca lub studia

uczucie pustki a praca

Być może nudzisz się swoim dotychczasowym życiem i chcesz zmienić jego kierunek. Być może nie jesteś spełniony w pracy lub odkrywasz, że po prostu chciałbyś spróbować czegoś nowego.

Co więcej, cele związane zarówno z życiem osobistym, jak i zawodowym czasem się zmieniają.

Pamiętaj, nawet jeśli już długo podążasz w pewnym kierunku, naturalna (a nawet wartościowa) jest czasem zmiana zdania i upodobań. Nie czuj się winny, jeśli nie odczuwasz satysfakcji z czegoś, do czego uparcie dążyłeś.

Innym powodem psychicznego poczucia pustki może być brak ustanowionego celu w życiu, które z czasem przeradza się w poczucie bezsensu (a nawet kryzys egzystencjalny).

Niepokój i depresja

Uczucie pustki czasem jest objawem zaburzenia psychicznego, na przykład depresji, zaburzenia afektywnego dwubiegunowego lub zaburzeń lękowych. Jest też jednym z kryteriów diagnostycznych osobowości borderline.

Wiele osób cierpiących na depresję twierdzi, że czują raczej właśnie pustkę i apatię, niż smutek.

Problemy w relacjach

Czasami pustka jest związana z problemami z ludźmi, na których ci zależy. Nierozwiązane konflikty, zaszłości i skrywany żal odbijają się na naszym samopoczuciu – szczególnie jeśli są związane z ważnymi dla nas osobami.

Inne przyczyny zdrowotne

uczucie pustki a przyczyny zdrowotne

Mogą istnieć także medyczne powody, które sprawiają, że odczuwasz wewnętrzną pustkę.

Taki stan może pojawić się między innymi jako efekt uboczny przyjmowanych leków lub innego sposobu leczenia.

W takiej sytuacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Może być konieczne dostosowanie dawki lub zmiana leku.

Więcej o stanach lękowych

 

Jak zwalczyć uczucie pustki ?

jak zwalczyć uczucie pustki

Ważne jest, aby zrozumieć źródło problemu, a być może będziesz w stanie podjąć kroki w celu zdrowego pozbycia się pustki.

Pamiętaj, że kuszące mogą być szybkie rozwiązania, które jednak tylko chwilowo ukrywają prawdziwy problem. Ucieczka w alkohol, narkotyki, kompulsywne jedzenie czy zakupy to tylko kilka przykładów „rozwiązań”, które z czasem stają się jedynie dodatkowym problemem.

Działania te, po czasie, pogłębią niezadowolenie z życia, nawet jeśli sprawią, że poczujesz się przez chwilę lepiej.

Zamiast uciekać w szybkie i niezdrowe rozwiązania, spróbuj jednej lub kilku propozycji z poniższej listy.

Prowadzenie dziennika

Przelewanie myśli na papier, to jedna z metod skuteczniejszego poznawania samego siebie i faktyczne „przyłapywanie” swoich emocji.

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, co tak naprawdę wpływa na Twoje samopoczucie. Systematyczne prowadzenie dziennika pozwoli na lepsze poznanie i zrozumienie własnego stanu emocjonalnego, a dodatkowo umożliwi spokojne przepracowanie trudnych sytuacji.

Ustanowienie celów życiowych

uczucie pustki a cele życiowe

Istotną częścią ponownego uruchomienia motywacji do życia i znalezienia sensu jest ustalenie sobie celów.

Często marnujemy czas i czujemy się zagubieni, ponieważ nie wyznaczyliśmy sobie wyraźnych celów. Bez planu łatwo się pogubić, a z czasem odczuwać niezadowolenie z własnych osiągnięć.

Czas usiąść i sporządzić listę celów krótko- i długoterminowych. Spisanie listy celów na papierze ma dodatkową wartość, bo zawsze do takiej listy możesz wrócić w momencie zwątpienia.

Pamiętaj, by nie stawiać sobie zbyt wygórowanych i ogólnych oczekiwań – lepsze będą konkretne i osiągalne zadania, za które wiesz jak się zabrać.

Powrót do hobby

uczucie pustki a hobby

W tej chwili możesz nie mieć ochoty na oddawanie się swojemu hobby, ale warto się przemóc i do niego wrócić.

Jest to część dbania o siebie – tak jak jemy, śpimy i ćwiczymy, by zadbać o ciało, tak (między innymi) rozrywka, to podstawa dbania o samopoczucie i zdrowie psychiczne. 

Zwróć uwagę na to, jak się czujesz, gdy poświęcasz czas na własne zainteresowania. Być może będziesz w stanie obudzić w sobie radość lub spokój, który kiedyś odczuwałeś.

Może okazać się również, że nadszedł czas, aby rozejrzeć się za czymś innym – za nowym hobby.

Najlepsze techniki i ćwiczenia relaksacyjne

 

Rozmowa ze specjalistą

Jeżeli uczucie pustki towarzyszy Ci przez długi czas i odbija się na jakości Twojego życia, to nie powinieneś wahać się nad rozmową ze specjalistą, najwygodniej psychologiem online.

Taki stan może być objawem istniejących lub rozwijających się zaburzeń – a w takim przypadku lepiej działać szybko. Nawet jeżeli Twoja wewnętrzna pustka nie jest powiązana z żadnym zaburzeniem, konsultacja z psychologiem może pomóc Ci spojrzeć na tą sprawę inaczej i poznać sposoby na skuteczne uporanie się ze swoimi emocjami.

Spotkanie z ludźmi

uczucie pustki pomoc

Możesz nie być gotowy do aktywnego zaplanowania czasu na spotkanie z przyjaciółmi lub rodziną, ale nie powinieneś tych spotkań unikać.

Izolacja może zwiększyć twoje poczucie pustki. Spójrz na swoich bliskich jak na system wsparcia – taki system nie będzie mógł zadziałać, jeśli postawisz między Wami ścianę nie do przebicia.

Spróbuj porozmawiać z bliską osobą – postaraj się zaufać mu i opowiedzieć o swoich uczuciach. Nie chodzi o to, żeby przyjaciel rozwiązał Twój problem. Już samo wysłuchanie i wsparcie może być kluczowe w poprawie Twojego samopoczucia.

Jeśli spędzasz większość czasu w domu, idź gdzieś, gdzie gromadzą się inni ludzie. Nie musisz z nikim wchodzić w interakcje. Po prostu spróbuj znaleźć się wśród ludzi. Samo życzliwe bycie wśród ludzi może być leczące dla osoby z poczuciem pustki.

Podsumowanie

Poczucie bycia pustym w środku to stan, który czasem może zdarzyć się każdemu.

Czasem jest on tylko krótkotrwałą reakcją na stres lub silne emocje i z czasem mija sam.  Jednak chroniczne uczucie pustki wewnętrznej, to stan, którego nie powinieneś ignorować.

Jeśli okaże się, że nie jesteś w stanie samodzielnie określić przyczyn swojego stanu, a zacznie on znacznie wpływać na Twoje życie – warto uzyskać profesjonalną pomoc.

Jak możesz sobie pomóc

 

Źródła

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły