Z jakimi problemami do psychologa? 7 sygnałów

Z jakimi problemami do psychologa

Z jakimi problemami do psychologa?

Zgłoś się do psychologa, gdy problemy natury mentalnej utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie albo masz poczucie, że „coś jest nie tak” a nie wiesz do kogo się zgłosić.

Wiele osób uważa, że korzystanie z usług psychologa jest przeznaczone jedynie dla tych, którzy cierpią na poważne zaburzenia psychiczne.

W rzeczywistości większość osób (także bez żadnych zaburzeń, a nawet objawów na tle psychicznym) może odnieść korzyści z konsultacji psychologicznej.

Przyjrzyjmy się, z jakimi dokładnie problemami można zgłosić się do psychologa, jakie korzyści może przynieść taka forma wsparcia oraz jak rozpoznać sygnały wskazujące na konieczność skorzystania z profesjonalnej pomocy.

Bezpłatny test online – sprawdź czy cierpisz na lęki

Jakie problemy rozwiązuje psycholog?

Psycholog może pomóc Ci między innymi w diagnozie i leczeniu zaburzeń psychicznych, radzeniu sobie z depresją, lękami i stresem, przepracowaniem traumy i straty oraz w leczeniu uzależnień.

Dodatkowo, specjaliści w dziedzinie psychologii mogą wspierać w poprawie relacji interpersonalnych, rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z trudnościami życiowymi oraz w budowaniu pozytywnego samopoczucia i samooceny. 

Psycholog nie może natomiast przepisać leków i skierować na badania, wypisać zwolnienia chorobowego z pracy (te rzeczy może zrobić lekarz psychiatra).

Psycholog nie zajmuje się również rozwiązywaniem Twoich konkretnych problemów – jego praca polega na pomocy, wsparciu i nauczeniu Ciebie samodzielnie radzić sobie z własnymi trudnościami.

W czym może pomóc psycholog?

Oto kilka częstych sytuacji, w których psycholog jest cennym źródłem wsparcia:

  1. Zaburzenie psychiczne lub objawy na tle psychicznym: jeżeli podejrzewasz albo doświadczasz objawów psychicznych związanych ze stanem zdrowia (np. cukrzyca może wywoływać stany depresyjne).
  2. Trudna przejściowa sytuacja: taka jak rozwód, śmierć lub choroba bliskiej osoby, doświadczenie przemocy, utrata pracy, kryzys wieku średniego, poronienie, a nawet śmierć zwierzęcia – nie ma obiektywnie trudnych stanów, które są „wystarczająco poważne”, by zasługiwały na pomoc – istotne są tylko Twoje odczucia.
  3. Długotrwałe lub powtarzające się problemy: być może zauważyłeś, że od długiego czasu borykasz się wciąż z tym samym problemem, na przykład zbudowaniem zdrowego długotrwałego związku lub znalezieniem dla siebie odpowiedniej ścieżki zawodowej.
  4. Chęć rozwoju osobistego: wiele osób udaje się do psychologa, bo choć nie jest im źle, to chcieliby zrozumieć siebie lepiej i lepiej realizować swój naturalny potencjał.
  5. Konkretny problem psychiczny lub emocjonalny: specjaliści zdrowia psychicznego służą też pomocą w przypadku konkretnych problemów do rozwiązania, takich jak nauka asertywności, trening technik relaksacyjnych, pomoc w rzuceniu nałogu, niska samoocena, czy wsparcie podczas żałoby.
Bezpłatny test na depresję

7 sygnałów, że warto iść do psychologa

Rozpoznanie momentu, w którym warto skorzystać z pomocy psychologa, może być trudne.

Wiele osób ma tendencję do odwlekania sięgnięcia po pomoc psychologiczną i ciągłego powtarzania sobie „jeszcze nie jest tak źle”.

Istnieje kilka sygnałów, które mogą wskazywać na to, że nadeszła pora (lub konieczność) podjęcia takiego kroku:

  1. Długotrwałe (ponad dwa tygodnie) uczucie smutku lub pustki, które nie ustępuje pomimo prób radzenia sobie.
  2. Trudności w funkcjonowaniu w codziennym życiu, takie jak problemy z koncentracją, sennością czy trudności w podejmowaniu decyzji.
  3. Trudności w nawiązaniu i utrzymywaniu relacji z innymi ludźmi.
  4. Uczucie przewlekłego napięcia, stresu lub niepokoju, które utrudnia codzienne funkcjonowanie.
  5. Zwiększona ilość używania substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki) jako sposobu radzenia sobie ze stresem lub problemami emocjonalnymi.
  6. Problemy fizyczne (np. bóle), których przyczyn lekarzom nie udaje się ustalić mimo różnych badań.
  7. Myśli samobójcze.

Choć wizyta u specjalisty zdrowia psychicznego jest wartościową formą pomocy i większość ludzi jest w stanie odnieść z takich spotkań korzyści, to nie można nikogo przymusić do skorzystania z pomocy psychologa.

Jeśli uważasz, że ktoś powinien skorzystać z pomocy psychologa to najlepszym sposobem jest szczere przedstawienie takiej osobie swoich obaw oraz zachęcenie do samodzielnego poszukiwania informacji na ten temat.

Tylko autentyczna otwartość i gotowość na pomoc pozwala na skuteczną pracę psychologa.

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły