Związek na odległość – czy jest możliwy? jak go utrzymać?

związek na odległość

Niezależnie od tego, czy dzieli Was odległość kilku miast, województw, czy całych krajów – związek na odległość może dać się we znaki. 

Poleganie na zaufaniu, poczucie samotności, życie razem – a jednak osobno… co zrobić, aby związek na odległość zdrowo funkcjonował?

Czy to w ogóle możliwe?

Duża odległość – duże zmagania

związek na odległość

Chociaż każdy romantyczny związek napotyka trudności, związki na odległość są narażone na unikalne problemy, wynikające z odległości geograficznej między partnerami.

Wyzwania te mogą obejmować na przykład:

 • obciążenie finansowe związane z podróżami do partnera,
 • trudności z planowaniem czasu, aby spełnić swoje potrzeby i jak najczęściej widzieć partnera,
 • poczucie samotności, mimo pozostawania w związku,
 • wysokie oczekiwania w stosunku do spotkań twarzą w twarz (biorąc pod uwagę, jak rzadkie i krótkie są),
 • posiadanie nierealistycznego poglądu na stan związku,
 • konieczność oparcia się na zaufaniu do partnera.

Dużym wyzwaniem dla osób pozostających w związku na odległość jest kwestia zaufania

W końcu, jeśli mieszkasz w innym mieście (lub państwie) niż Twój partner, to przez większość czasu nie masz możliwości zweryfikowania jego działań – musisz polegać wyłącznie na zaufaniu.

Co więcej – trudno przewidzieć, komu uda się utrzymać związek na odległość a komu nie.

Niektórzy nadają się do tego lepiej, a inni gorzej – ale zdecydowanie największą rolę odgrywa nastawienie samych partnerów i wysiłki, jakie podejmują na rzecz dobrostanu związku.

Oczekiwania kontra nieunikniona rzeczywistość

Kiedy codziennie lub przynajmniej regularnie spędzamy czas z naszym partnerem, interakcje te zawierają wiele przyziemnych, codziennych rzeczy, takich jak choroba, zakupy spożywcze, mycie zębów, czy po prostu odpoczynek przed telewizorem. 

Wspólny czas partnerów związku na odległość jest naznaczony dużymi oczekiwaniami.

Liczycie, że spotkania twarzą w twarz będą magiczne, pełne niesamowitego seksu i romantyczne do granic możliwości. W końcu, skoro widzicie się tak rzadko, to nie można zmarnować ani sekundy, prawda?

Te wysokie oczekiwania niosą za sobą presję i często sprawiają, że partnerzy łatwiej się rozczarowują myśląc, że czas spędzony razem nie był „taki, jak sobie wyobrażali”.

Bardzo łatwo jest również odrzucić lub zignorować narastające problemy w związku z powodu odległości.

Konflikty przypisujemy stresowi, samemu dystansowi, tęsknocie, a nie rzeczywistemu braku zaangażowania, czy zaufania.

Trudniej jest ocenić, czy nasz partner jest naprawdę zaangażowany w związek, ponieważ nie widzimy jego zachowania na co dzień.

Jak uratować związek w kryzysie? Praktyczne porady

Znaki ostrzegawcze

Związek na odległość może trochę znieczulić Twój naturalny „radar” i sprawić, że nie zauważysz, gdy związek zacznie się psuć.

Nic dziwnego, gdy zawładnie nami tęsknota, a partnera nie ma fizycznie obok, trudno zauważyć, że coś jest nie tak.

Pamiętaj, że choć każdy związek powinien być oparty na zaufaniu, to związek na odległość jest od tego zaufania całkowicie uzależniony.

Nie pozwól, by coś zachwiało zaufaniem partnera do Ciebie, ale bądź także wyczulony na to, jak partner traktuje Ciebie. 

Zwróć uwagę w szczególności, czy:

 • partner przykłada dużą wagę do Waszych spotkań i rozmów na odległość – czy ciągle je przekłada lub o nich zapomina?
 • partner podejmuje wysiłek, żeby spotkać się z Tobą osobiście, czy ogranicza się do kontaktu zdalnego?
 • partner zaprasza Cię do swojego codziennego życia, czy nie dzieli się z Tobą swoją codziennością?

Pamiętaj, że związek na odległość wymaga o wiele więcej wysiłku, niż utrzymanie związku, w którym osoby są fizycznie blisko siebie.

Aby taki związek był w stanie się utrzymać, obie strony muszą wykazać staranie i inicjatywę, a także poważnie podejść do kwestii zaufania.

Pozostań sobą… w związku na odległość

związek na odległość a bycie sobą

Wyzwania na tle psychicznym, takie jak lęk i depresja, są znanymi zabójcami związków i mogą wpływać na komunikację międzyludzką, zaangażowanie, a nawet satysfakcję seksualną.

Takie problemy ze zdrowiem psychicznym mogą powodować emocjonalny dystans między tobą a twoim partnerem i prowadzić do cyklu problemów w związku, które wydają się zbyt skomplikowane, aby rozwiązać je samodzielnie.

Nie odkładaj swojego życia na później

Związki na odległość wymagają pewnych poświęceń, ale ważne jest, aby uważać, aby nie poświęcić więcej niż to konieczne – to recepta na żal i zaniedbanie własnych potrzeb. 

Jest to szczególnie ryzykowne, gdy związek na odległość miał trwać tylko przez krótki okres, ale nieoczekiwanie taki stan rzeczy musi się przedłużyć. 

Jeśli jeden z partnerów poświęcił swoje życie osobiste w oczekiwaniu na wspólne mieszkanie, może odczuwać duże rozgoryczenie. 

Jedną rzeczą jest oczekiwanie, że w końcu znajdziesz się w tym samym miejscu co twój partner; czymś zupełnie innym jest odkładanie prawdziwego zaangażowania w swoje własne życie do tego czasu. 

Upewnij się, że robisz wszystko, co w twojej mocy, aby jak najlepiej wykorzystać swoje własne życie, tu i teraz.

Nie izoluj się, przeżyj każdy dzień w pełni, niezależnie od tego, czy twój partner jest w danym momencie obecny, czy nie.

Bonus?

Takie podejście sprawi, że czas rozłąki upłynie szybciej.

Jak sprawić, by związek na odległość trwał? Zasady

zasady udanego związku na odległość

Jak w każdy w związek, także w związek na odległość trzeba włożyć wysiłek, aby zbudować zdrową i trwałą relację, przynoszącą wsparcie i spokój zamiast rozgoryczenia.

Upewnijcie się, że dążycie do wspólnego celu

Związek na odległość łatwiej przetrwać i utrzymać, gdy jest rozumiany jako tymczasowa trudność na drodze do długotrwałego szczęścia. Jednak, czy masz pewność co do tego, do jakiej przyszłości dążycie?

Jeśli jeden z partnerów postrzega separację jako tymczasową przeszkodę, która zakończy się poważnym zobowiązaniem — na przykład zaręczynami lub zamieszkaniem razem na stałe — podczas gdy drugi partner postrzega odległość jako zwykłą konieczność, którą trzeba będzie utrzymać na dłuższą metę, w końcu rozpęta się konflikt.

Czy ty i twój partner rozmawialiście o tym, kiedy zakończy się faza na odległość w waszym związku?

Czy widzicie potencjalną możliwość wspólnego życia w przyszłości?

Jeśli nie zapowiada się na to, aby odległość się zmniejszyła – czy obojgu Wam odpowiada taki układ?

Skoncentruj się na jakości komunikacji

Związek na odległość nie ułatwia ciągłej komunikacji – ale jakość jest dalece ważniejsza, niż ilość.

Znalezienie czasu i skupienie się na głębokiej rozmowie, poznawanie się i docieranie do siebie (niezależnie, czy podczas spotkań na żywo, czy przez telefon, czy wideorozmowę) to podstawa udanego związku.

Pamiętaj, że skupienie się na jakości komunikacji nie musi oznaczać pomijania drobnych szczegółów dnia.

Nie popełniaj tego błędu, myśląc, że „nudne” szczegóły twojego dnia powinny być tajemnicą dla twojego partnera. Kluczem jest poznawanie prawdziwego życia Twojego partnera, a nie tylko wybranych i pięknie opowiedzianych części.

To co – wiesz kogo Twój partner lubi w pracy najbardziej, a kogo nie znosi?

Co zwykle jada na śniadanie?

Jaki serial ogląda wieczorami?

Rozmowy o tych pozornych „głupotach” pozwolą stać się częścią codzienności partnera, a to ważny element stałego związku.

Zdejmij presję ze spotkań

presja spotkań w związku na odległość

Jednym ze znaczących powodów, dla których związki na odległość znacznie różnią się od tych bliskich geograficznie, jest to, że kiedy widzicie się osobiście, często wydaje się, że nie ma czasu do stracenia.

Uważaj, bo może przynieść to tyle szkody, co pożytku. 

Jasne, uznanie Waszego wspólnego czasu razem za wyjątkowo ważny może pomóc uniknąć kłótni o nic nie znaczące szczegóły, ale może również nieść za sobą dużo presji.

Nie zapominaj, że intymność w związku buduje się zarówno w małych, jak i dużych chwilach: nawet podczas oglądania filmów na kanapie. Zadbaj o to, by czas, który spędzacie razem, miał też przestrzeń na spokojne odetchnięcie i zwykłe cieszenie się swoją obecnością.

Zaufaj i daj sobie zaufać

W wielu związkach na odległość napotkać możemy główny punkt niezgody, czyli fakt, że tak naprawdę nie masz pewności, co do tego, co Twój partner robi na co dzień.

Czy martwisz się w myśl powiedzenia „co z oczu, to z serca”?

A może całkowicie wierzysz, że nieobecność pozwala Wam za sobą bardziej zatęsknić?

Związki na odległość mogą powodować nieco większe obawy o niewierność niż bliskie geograficznie związki, i jest to całkowicie normalne.

Nie pozwól jednak, aby zazdrość przejęła nad Wami kontrolę i pozwoliła obrzucać się podejrzeniami.

Praca nad zbudowaniem — i utrzymaniem — zaufania działa w obie strony, a zdobycie go jest tak samo ważne, jak posiadanie go u partnera.

Nie chodzi z resztą wyłącznie o niewierność seksualną, istnieje wiele sposobów, w jakie rozpad zaufania może zniszczyć związek, nawet poza romansem. 

Czy możesz liczyć na swojego partnera w dużych i małych kwestiach – czy jest przy telefonie, kiedy powiedzieli, że będzie?

A może często musicie odłożyć swoją rozmowę na później, gdy pojawia się coś bardziej „pilnego”?

Czy pamiętacie, o tym, co jest dla Was ważne?

Utrzymajcie bliskość (na odległość)

Czasem w związku na odległość pojawia się zwyczajny smutek – nic dziwnego, chyba każdy wolałby mieć swoją drugą połówkę w pobliżu, móc się zawsze do niej przytulić, porozmawiać i poszukać wsparcia.

Chociaż w związku na odległość zadanie utrzymania bliskości może być nie tak oczywiste, z pewnością jest możliwe do osiągnięcia.

Aby sobie to ułatwić spróbujcie:

 • wykorzystać nowoczesne technologie – w dzisiejszych czasach rozmowy wideo to codzienność, a przez internet można nie tylko rozmawiać, ale też wspólnie oglądać filmy, czy grać w gry;
 • zawsze mieć datę następnego spotkania – aby wiedzieć na co czekasz i kiedy znowu zobaczysz swojego partnera,
 • próbować różnych rzeczy – może zamiast odwiedzin u partnera następnym razem zrobicie sobie wspólne wakacje w nowym miejscu? A może zamiast maila wyślesz tradycyjny list? Próbujcie różnych możliwości, aby nie popaść w rutynę.

Podsumowanie

związek na odległość podsumowanie

Związki na odległość są często odrzucane z góry jako niemożliwe do utrzymania.

Może okazać się to dużym błędem.

Jasne, odległość między partnerami nie pomaga zbudować zaufania i intymności, ale nie musi ich od razu przekreślać.

Ustalenie wspólnych celów, rozsądnych granic i obustronne działania mogą ustabilizować związek na odległość i uczynić go szczęśliwym nawet, jeśli partnerów na co dzień dzielą setki kilometrów.

Źródła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły