Ostatnio na popularności zyskało określenie gaslighting – zjawisko subtelne, często trudne do zauważenia, a jednocześnie mogące radykalnie wpłynąć na myślenie i zachowanie jednostki.
Czym tak naprawdę jest gaslighting?
Jak go rozpoznać i się przed nim skutecznie bronić?
Bezpłatny i szybki test na toksyczność relacjiCo to znaczy gaslighting?
W filmie z lat 40 po tytułem „Gasnący płomień” (oryg. Gaslight) żona podejrzewa swojego świeżo poślubionego męża o zamordowanie jego poprzedniej partnerki.
Zaczyna jednak wątpić we własną ocenę, bo w domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy, których inni najwyraźniej nie dostrzegają.
To właśnie ta historia, a raczej jej pierwowzór zaprezentowany w sztuce teatralnej, był inspiracją do powstania terminu „gaslighting”.
Gaslight, to dosłownie lampa gazowa – takiej właśnie używał bohater wspomnianego filmu – powodował migotanie lamp gazowych w domu, a następnie wypierał się tego działania, sugerując żonie, że zaczyna odchodzić od zmysłów.
Gaslighting to forma manipulacji i przemocy psychicznej, w której ktoś kreuje sytuację, przez którą ofiara zaczyna kwestionować własne osądy i postrzeganie rzeczywistości.
Po co inni stosują gaslighting?
Jak to zwykle bywa z manipulacją i przemocą psychiczną – są one używane do podporządkowania sobie ofiary, a także do osiągnięcia konkretnego celu.
Na przykład ktoś może w ten sposób chcieć uniknąć konsekwencji za swoje czyny lub uzależnić ofiarę gaslightingu od siebie (np. zapobiegając odejściu partnera).
Gdy mówimy o gaslightingu najczęściej na myśl przychodzą relacje partnerskie i rodzinne, jednak tę formę manipulacji można spotkać wszędzie – także w grupie znajomych, czy w pracy.
Jak wygląda i na czym polega gaslighting? Przykłady
Gaslighting to szerokie pojęcie, które może zawierać w sobie przeróżne działania – wszystko je łączy to, że sugerują ofierze, że jej sposób postrzegania rzeczywistości jest nieprawidłowy.
Zaprzeczanie
Sprawca może zaprzeczać oskarżeniom, wydarzeniom, wspomnieniom ofiary, przez co ta może zacząć wątpić w poprawność własnej pamięci.
- Nigdy tego nie powiedziałem. Pewnie sobie coś znowu wyobrażasz.
- Przypisujesz mi słowa, których nigdy nie powiedziałem. Musiałeś mnie źle zrozumieć.
Kłamstwa
Sprawca wmawia ofierze alternatywną interpretację sytuacji lub całkowicie inny bieg wydarzeń, niż taki, jaki miał miejsce w rzeczywistości.
- Przecież to nie ja, tylko X do tego doprowadził. Nie wiem, jak możesz tego nie dostrzegać.
Bagatelizowanie
Sprawca gaslightingu może bagatelizować obawy i emocje swojej ofiary, wprawiając ją w poczucie dramatyzowania i przesadnych reakcji.
- Przestań robić z tego takie wielkie halo, nic się nie stało.
- Jak zwykle robisz z siebie ofiarę, a nie dzieje Ci się żadna krzywda.
- Jesteś przewrażliwiony.
Oskarżanie
Sprawca może przypisywać własne działania ofierze, wmawiając jej, że to ona jest za nie odpowiedzialna i ponosi winę za konsekwencje.
- Może jakbyś przestał mnie prowokować, to nie byłoby teraz całej tej sytuacji.
- Znowu obwiniasz mnie za coś, za co to Ty jesteś odpowiedzialny.
Wzbudzanie wątpliwości i dyskredytowanie
Sprawca może sięgnąć po różne słowa i sposoby, by zasiać w ofierze wątpliwości w stosunku do samego siebie i swojego osądu sytuacji.
- Zdarzało Ci się już przesadzać w przeszłości prawda?
- A może znowu Ci się coś tylko wydawało?
Posiłkowanie się „dowodami”
Sprawca może próbować udowodnić lub prosić inne osoby o potwierdzenie swoich słów, co wywiera dodatkową presję na ofierze.
- Nasi przyjaciele są po mojej stronie, tylko ty wiecznie masz inne zdanie.
- Nawet X to zauważył, więc zrozum w końcu, że nie masz racji.
Wzbudzanie poczucia winy
Gaslighter może użyć miłych i pełnych miłości słów, aby załagodzić sytuację i zdjąć z siebie winę, przenosząc ją na ofiarę.
- Wiesz, jak bardzo cię kocham. Nigdy celowo bym cię nie skrzywdził.
Gaslighting w pracy
Gaslightingu można doświadczyć także w miejscu pracy. Przykładowe działania w tym kontekście, to:
- przypisywanie sobie uznania za Twoją pracę: Cieszę się, że moje pomysły i wskazówki doprowadziły do tak wspaniałych rezultatów.
- obwinianie Cię za niepowodzenie projektu zamiast wzięcia za niego odpowiedzialności: Powodem niepowodzenia projektu jest to, że nie starałeś się tak, jakbym sobie tego życzył.
- umniejszenie Twoich kwalifikacji: Pozwól pracować osobom bardziej doświadczonym i się ucz.
- unieważnianie Twoich pomysłów: Taki pomysł mogłaby podsunąć tylko osoba bez podstawowej znajomości tematu.
- brak szacunku przy próbach rozmów: Robię to o wiele dłużej niż ty. Nie mów mi, jak mam wykonywać swoją pracę.
Gaslighting – jak się skutecznie bronić?
Jeśli podejrzewasz, że partner lub inna bliska osoba próbuje Ci wmówić nieprawdę, poniższe strategie mogą Ci pomóc:
- Zachowaj spokój: Chociaż w tej chwili może to być trudne, staraj się zachować spokój i opanowanie. Gaslighterzy często próbują wywołać reakcje emocjonalne, aby dalej manipulować. Trzymanie emocji pod kontrolą ułatwi racjonalną reakcję.
- Unikaj angażowania się w kłótnie: Gaslighterzy często lubią wywoływać kłótnie i zamieszanie. Staraj się nie dać wciągnąć w niekończące się dyskusje. Zamiast tego skup się na spokojnym wyrażaniu swoich uczuć.
- Używaj stwierdzeń „ja”: Konfrontując się z partnerem na temat jego zachowania, używaj stwierdzeń „ja”, czyli zdań w pierwszej osobie, aby wyrazić swoje uczucia i doświadczenia bez oskarżania. Możesz na przykład powiedzieć: „Czuję się zraniony, gdy bagatelizujesz moje uczucia” zamiast „Zawsze masz gdzieś, co ja czuję”.
- Oceń związek: Cofnij się o krok i obiektywnie oceń związek. Zastanów się, czy zachowanie związane z gaslightingiem jest wzorcem, czy też wynika z konkretnego problemu, który można rozwiązać na drodze otwartej komunikacji. Jeśli pomimo twoich wysiłków gaslighting nadal trwa, zastanów się, czy związek jest dla ciebie zdrowy na dłuższą metę.
- W razie potrzeby szukaj bezpieczeństwa: Jeśli czujesz się niebezpiecznie lub jeśli gaslighting przeradza się w inną przemoc emocjonalną lub fizyczną, potraktuj swoje bezpieczeństwo priorytetowo i rozważ skontaktowanie się z siecią wsparcia lub specjalistami w celu uzyskania pomocy.
- Nabierz dystansu: pomocne może być wycofanie się o krok od intensywnych emocji, jakie może wywołać gaslighting. Fizyczne opuszczenie tej sytuacji może pomóc, ale możesz także spróbować zastosować techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie.
- Zachowaj dowody: pracuj nad zachowaniem dowodów swoich doświadczeń, żeby przestać w nie wątpić. Prowadź dziennik, zapisuj smsy lub e-maile, abyś mógł do nich później zajrzeć i przypomnieć sobie, że nie powinieneś wątpić ani zadawać sobie pytań.
- Ustal granice: Granice mówią innym, co jesteś skłonny zaakceptować w związku. Wyjaśnij, że nie pozwolisz drugiej osobie na takie działania, jak zaprzeczanie temu, co masz do powiedzenia.
- Przyjmij perspektywę z zewnątrz: Porozmawiaj z przyjacielem lub członkiem rodziny o tym, przez co przechodzisz. Perspektywa innej osoby może pomóc ci rozjaśnić sytuację.
Jeśli podejrzewasz, że ktoś w pracy próbuje Cię oszukać, poniższe strategie mogą Ci pomóc:
- Komunikuj się na piśmie: Postaraj się umieścić wszystko, co omawiałeś z daną osobą za pośrednictwem poczty elektronicznej, aby mieć dowody, gdy będzie ona próbowała twierdzić inaczej. Na przykład zamiast ustnie dzielić się pomysłami lub uwagami, wyślij je e-mailem, aby dana osoba nie mogła twierdzić, że pomysł nie był Twój.
- Rozwiąż problem: jeśli czujesz się komfortowo i bezpiecznie, rozważ omówienie problemu bezpośrednio z osobą za niego odpowiedzialną. Grzecznie, ale stanowczo zapewnij, że oczekujesz traktowania z szacunkiem i profesjonalizmem.
- Zgłoś ich zachowanie: Jeśli bezpośrednia rozmowa nie rozwiąże problemu, omów sprawę z odpowiednimi osobami w Twojej firmie. Możesz zgłosić ich zachowanie przełożonemu wyższego szczebla lub działowi kadr.
- Rozważ dostępne opcje: jeśli gaslighting będzie trwał nadal i negatywnie wpłynie na Twoją karierę i zdrowie psychiczne, być może będziesz musiał ocenić dostępne opcje. Może to obejmować np. przeniesienie do innego działu lub rozważenie zmiany pracy.
- W razie potrzeby skonsultuj się z radcą prawnym: Jeśli zachowanie związane z gaslightingiem przeradza się w nękanie lub tworzy wrogie środowisko pracy, może być konieczna konsultacja z prawnikiem, aby poznać Twoje prawa i potencjalne sposoby działania.
Podsumowanie
Gaslighting to wyjątkowo podstępna forma manipulacji, która nie tylko sprawia, że sprawca osiąga swój cel, ale także zaburza psychikę ofiary, sprawiając, że wątpi w słuszność własnych osądów i prawdziwość swojej pamięci.
Jeśli uważasz, że jesteś ofiarą gaslightingu, koniecznie podejmij kroki do ustalenia zdrowych granic i odbudowy własnej siły psychicznej. Pamiętaj, że niezbędne wsparcie możesz odnaleźć na psychoterapii, dzięki której nabierzesz pewności siebie i spokoju niezbędnego do stawienia oporu manipulatorowi.
Źródła
- Romańczuk-Grącka, M. (2021). Gaslighting jako forma przemocy psychicznej. Studia Prawnoustrojowe, (52), 411-426.
- Jedlecka, W. (2017). Formy i rodzaje przemocy. Przemoc w Prawie i Polityce Violence in law and Politics, 13.
- Johnson, V. E., Nadal, K. L., Sissoko, D. G., & King, R. (2021). “It’s not in your head”: Gaslighting,‘splaining, victim blaming, and other harmful reactions to microaggressions. Perspectives on psychological science, 16(5), 1024-1036.
- Sweet, P. L. (2019). The Sociology of Gaslighting. American Sociological Review, 84(5), 851-875.
- Kukreja, Priyam & Pandey, Jatin. (2023). Workplace gaslighting: Conceptualization, development, and validation of a scale. Frontiers in Psychology.