Jak uwierzyć w siebie – sprawdzone metody

jak uwierzyć w siebie

Jak uwierzyć w siebie, gdy ciągle przychodzą do głowy myśli o porażkach?

Co zrobić, żeby z większą pewnością realizować własne cele i marzenia?

Jak naprawdę uwierzyć w to, że dasz sobie radę ze wszystkim?

Choć wiele sytuacji w życiu może podkopać naszą wiarę w siebie, na szczęście są proste sposoby na to, by ją odbudować i wzmocnić.

Po co Ci wiara w siebie i własne możliwości?

Po co Ci wiara w siebie i własne możliwości?

Pewność siebie jest po prostu przyjemna.

Człowiek, który wierzy w siebie i w swoje możliwości podchodzi do życia w bardziej pozytywny sposób i z większą odwagą i determinacją stawia czoła przeciwnościom losu.

Ale to nie wszystko!

Wiara w siebie pozwala Ci osiągnąć więcej.

Zamiast tracić czas i energię na martwienie się, że nie jesteś wystarczająco dobry, możesz poświęcić tę samą energię wysiłkom do osiągnięcia ważnych dla Ciebie celów.

Pewność siebie nie tylko wpływa na to, jak się czujesz, ale pomaga budować lepsze relacje z innymi.

Daje ci także siłę, aby odejść od związku, jeśli nie dostajesz tego, czego chcesz lub na co zasługujesz.

Kiedy wierzysz w siebie, jesteś bardziej chętny do próbowania nowych rzeczy.

Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o awans, czy chcesz nauczyć się nowej umiejętności, podołanie wyzwaniom jest dużo łatwiejsze, gdy wierzysz w siebie i swoje możliwości.

Wiara w siebie zwiększy też Twoją odporność na wyzwania, stres, skutki negatywnych emocji, a także na próby manipulacji i przekraczania Twoich granic.

Dlaczego czasem tak trudno uwierzyć w siebie?

Dlaczego czasem tak trudno uwierzyć w siebie?

To, jakie mamy doświadczenia z dzieciństwa i wczesnej młodości silnie wpływają na naszą późniejszą wiarę w siebie.

To właśnie jako dzieci zdobywamy pierwsze fundamenty pod sposób, w jaki będziemy postrzegać samych siebie także w dorosłości. 

Brak wiary w siebie może wynikać zatem z różnego rodzaju zaniedbań doświadczanych w dzieciństwie, przemocy, a także tego, jak nasi rodzice odnosili się do nas i do siebie samych.

Także przykre doświadczenia z późniejszych lat życia mają wpływ na poziom wiary w siebie.

Szczególnie sytuacje traumatyczne, takie jak wykorzystywanie, czy bycie ofiarą manipulacji, może zaburzyć postrzeganie siebie samego.

Brak wiary w siebie może być też powiązany z dużym poziomem lęku i z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja.

Jak uwierzyć w siebie? Sprawdzone ćwiczenia i wskazówki

Jak uwierzyć w siebie? Sprawdzone ćwiczenia i wskazówki

Dobra wiadomość jest taka, że wiary w siebie możemy się nauczyć – niezależnie od przykrych doświadczeń w dzieciństwie i dorosłości.

Tak, jak regularne ćwiczenia fizyczne wzmacniają nasze ciało, tak świadomie wykonywane kroki w celu wzmocnienia wiary w siebie uodparniają naszą psychikę.

Poniżej znajdziesz kilka prostych ćwiczeń i technik, które pomogą Ci zbudować i wzmocnić wiarę w siebie i swoje możliwości.

Uruchom wewnętrznego obrońcę

Uruchom wewnętrznego obrońcę

Często brak wiary w siebie jest związany z wewnętrznym krytykiem.

Osoby borykające się z niską samooceną mówią, że często przychodzą im automatyczne myśli na temat swoich porażek, niedociągnięć i cech, z których nie są zadowoleni.

Ten tak zwany „wewnętrzny krytyk” dba o to, żeby nieustannie podważać własne kompetencje i wątpić w siebie.

Wewnętrznego krytyka trudno uciszyć, zwłaszcza, jeśli towarzyszy nam od lat.

Zamiast usilnie odpychać od siebie te myśli, możesz spróbować rozwinąć „wewnętrznego obrońcę”, czyli kontrargumenty i automatyczne myśli wzmacniające wiarę w swoje możliwości.

Gdy przyłapiesz się na krytykowaniu samego siebie i pogrążaniu się w negatywnych myślach, spróbuj je podważyć – dokładnie tak, jak obrońca podważa argumenty oskarżyciela w sądzie.

Oto przykłady:

  • gdy pojawia się myśl „jak zwykle fatalnie wypadłem w pracy” – spróbuj znaleźć jak najwięcej dowodów z ostatnich dni, które pokazują, że jednak, przynajmniej czasami, robisz w pracy coś dobrze,
  • gdy pojawia się myśl „na pewno nikt mnie nie lubi” – znajdź w pamięci wszystkie sytuacje z ostatniego czasu, gdy inni ludzie okazali Ci życzliwość lub po prostu miło spędziliście czas,
  • gdy pojawia się myśl „kolejny zmarnowany dzień, nic dziś nie osiągnąłem” – zastanów się dokładnie nad przebiegiem dnia i zauważ wszystkie, nawet najmniejsze, podjęte działania.

Poznaj siebie i odkryj drzemiący potencjał

Być może nie wierzysz w siebie, bo… niewystarczająco znasz samego siebie?

Choć brzmi to nieintuicyjnie, często w zdobyciu wiary w siebie przeszkadza nam to, że „kisimy się” ciągle w tym samym otoczeniu, w tych samych działaniach i w tych samych efektach, które sprawiają, że czujemy się źle.

Skuteczną metodą wzmocnienia wiary w siebie, może być spróbowanie nowych aktywności, poznanie nowych miejsc i ludzi i sprawdzenie siebie na nowych polach, które nie są jeszcze skażone przekonaniem o własnych brakach.

Zacznij od… efektów

Zacznij od… efektów

Znasz amerykańskie powiedzenie „fake it, till you make it”?

Oznacza ono „udawaj, dopóki tego nie osiągniesz” – i choć w wielu sytuacjach takie podejście może być wątpliwe moralnie, tak jeśli chodzi o budowanie poczucia własnej wartości, sprawdza się idealnie.

Zastanów się, jak wygląda osoba, która wierzy w siebie?

Jak się zachowuje?

W jaki sposób stoi i siedzi?

Jak odpowiada na pytania?

Jak wygląda jej poranek i wieczór?

Następnie spróbuj, gdy tylko możesz, wcielić się w tę osobę.

Zachowuj się tak, jakbyś już wierzył w siebie, a poczujesz, jak z czasem naprawdę zaczniesz się tak czuć.

Niestety, zachowania wynikające z braku wiary w siebie często doprowadzają do błędnego koła, wzmacniając brak wiary w siebie.

Na przykład osoba o niskim poczuciu własnej wartości może zaniedbywać swój wygląd, przez co za każdym razem patrząc w lustro, czuje wyrzuty sumienia i utwierdza się w przekonaniu o swoich niedostatkach.

Przełamując to błędne koło, pozwolisz sobie na stopniowe wzmacnianie wiary w samego siebie.

Jak wzmocnić wiarę w siebie w 1 minutę? Szybkie sposoby na poprawę samopoczucia

Jak wzmocnić wiarę w siebie w 1 minutę? Szybkie sposoby na poprawę samopoczucia

Jeśli potrzebujesz szybkiego „zastrzyku” wiary w siebie, spróbuj poniższych technik:

  • ustaw swoje ciało i twarz tak, jakbyś już był pewny siebie – wyprostuj się, podnieś głowę, rozluźnij szczękę, tak jakbyś był aktorem, który gra osobę pewną siebie – mechanizm psychologicznego sprzężenia zwrotnego sprawia, że nie tylko w naszym ciele widać efekty stanów psychicznych, ale także możemy poprzez pracę z ciałem zmieniać stan naszej psychiki,
  • wykorzystaj afirmacje, czyli powtarzanie sobie pozytywnego zdania – możesz stanąć przed lustrem, spojrzeć sobie głęboko w oczy i kilka razy powiedzieć sobie to, co najbardziej chciałbyś usłyszeć, na przykład „wiem, że dam radę” lub „jestem gotowy podołać temu wyzwaniu”,
  • skorzystaj z technik relaksacji – osoby pewne siebie są zrelaksowane, byle sytuacja nie wytrąca ich z poczucia równowagi – możesz osiągnąć podobny efekt, pracując ze swoim ciałem i oddechem (w tym artykule znajdziesz skuteczne techniki relaksacyjne).

Podsumowanie

Wiara w siebie to podstawa szczęśliwego i zdrowego życia. Tylko jak uwierzyć w siebie? Na szczęście są na to sposoby – wystarczy nieco systematycznych ćwiczeń, a poczujesz, jak zmienia się Twój sposób postrzegania samego siebie. Pamiętaj, że jeżeli zmagasz się z długotrwałym brakiem wiary w siebie i innymi negatywnymi objawami, warto zgłosić się do specjalisty zdrowia psychicznego.

Źródła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły