Czy psycholog może stwierdzić depresję?

czy psycholog może stwierdzić depresję

Kto może stwierdzić depresję, przepisać leki i wypisać zwolnienie z pracy? A kto zajmuje się leczeniem?

Okazuje się, że kwestia diagnozy zaburzeń psychicznych, w tym depresji, nie jest zupełnie intuicyjna. Zobacz, czym zajmują się poszczególni specjaliści i czy psycholog może stwierdzić depresję.

W skrócie: Tak, psycholog może stwierdzić depresję.

Depresja u psychiatry, psychologa i psychoterapeuty

Trzema najważniejszymi specjalistami od zdrowia psychicznego są psychiatra, psycholog i psychoterapeuta – jednak zakres ich uprawnień i kwestii, w których mogą Cię wesprzeć, jest różny.

Pamiętaj, że posiadanie jednej z powyższych specjalizacji nie wyklucza innej – jest mnóstwo psychologów-psychoterapeutów, a nawet lekarzy psychiatrów, którzy zajmują się również psychoterapią.

Więcej o tym, jakie są podobieństwa i różnice między psychiatrą, psychologiem i psychoterapeutą przeczytasz w tym artykule.

Depresja u psychiatry

Psychiatra, jako jedyny z trzech wymienionych specjalistów, jest lekarzem, co nadaje mu wyjątkowe uprawnienia. 

W przypadku depresji tylko lekarz psychiatra może zlecić farmakoterapię (czyli wystawić receptę na konkretne leki), zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, czy wypisać zwolnienie lekarskie z pracy (popularnie zwane „L4”). Żadnej z tych rzeczy nie zrobi ani psycholog, ani psychoterapeuta.

Psychiatra może oczywiście także zdiagnozować depresję i zalecić psychoterapię (jako formę leczenia). Natomiast psychiatra (o ile nie jest równolegle psychoterapeutą) nie zajmuje się przeprowadzaniem regularnej psychoterapii – jedynie kontroluje wyniki leczenia podczas krótkich, cyklicznych spotkań.

Z porady psychiatry można skorzystać prywatnie lub w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby zapisać się do psychiatry na NFZ, nie potrzebujesz skierowania. 

Depresja u psychologa

Psychologowie mogą diagnozować depresję w ramach diagnozy psychologicznej – zazwyczaj jest to specjalna, osobna usługa w cenniku specjalisty.

Diagnozą psychologiczną zajmują się psychologowie o specjalizacji klinicznej, specjalnie przeszkoleni do przeprowadzania diagnoz zgodnie z podręcznikiem diagnostycznym, zazwyczaj posiłkując się specjalnymi narzędziami (np. skalami, kwestionariuszami diagnostycznymi).

Nie potrzebujesz diagnozy psychologa, aby udać się do psychiatry – psychiatra podczas wizyty może samodzielnie dokonać diagnozy.

Bezpłatny test na depresję

Depresja u psychoterapeuty

Psychoterapeuta nie może diagnozować depresji (chyba, że jest z wykształcenia psychologiem), ale jak najbardziej jego wiedza i doświadczenie pozwala wychwycić objawy tego zaburzenia. W takich przypadkach psychoterapeuta pokieruje swojego klienta do psychologa diagnosty lub psychiatry w celu przeprowadzenia profesjonalnej diagnozy.

W przypadku psychoterapeuty, który jest psychologiem jak najbardziej taka diagnoza może zostać wystawiona.

W Centrum Psychoterapii Pokonaj Lęk wszyscy psychoterapeuci są jednocześnie psychologami. Jest to wyraz naszej dbałości o najwyższą jakość usług i w ten sposób zapewniamy, że każdy nasz psychoterapeuta ma dogłębną wiedzę na temat psychologicznego funkcjonowania człowieka.

Psychoterapeuta zajmuje się przede wszystkim leczeniem depresji aplikując odpowiednie techniki i metody pracy terapeutycznej.

Gdzie udać się z podejrzeniem depresji?

Jeżeli masz mętlik w głowie i nie wiesz, gdzie się udać, gdy podejrzewasz u siebie depresję, to pamiętaj, że niezależnie, do jakiego specjalisty się udasz, każdy z nich pokieruje Cię w odpowiednie miejsce. 

Na początek możesz wykonać też nasz wstępny, bezpłatny test diagnostyczny online depresji.

A także skorzystać z bezpłatnej, wstępnej konsultacji z jednym z naszych psychoterapeutów.

Jak wygląda diagnoza depresji?

Diagnoza depresji, niezależnie czy przeprowadzona przez psychiatrę, czy w ramach diagnozy psychologicznej, opiera się przede wszystkim na wywiadzie klinicznym, czyli rozmowie z pacjentem na temat doświadczanych przez niego trudności.

Specjalista może opierać się o gotowy kwestionariusz diagnostyczny.

Pytania dotyczą przede wszystkim nastroju, objawów fizycznych, radzenia sobie z codziennym funkcjonowaniem i natężenia objawów w ostatnim czasie.

Brane są pod uwagę także dodatkowe informacje, które wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia depresji – lub wręcz przeciwnie, wskazują, że przed diagnozą depresji należy wykluczyć inne możliwości. Specjalista może zapytać na przykład o:

  • występowanie zaburzeń psychicznych w rodzinie (co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych u krewnych),
  • przyjmowane leki (niektóre leki mogą wywołać skutki uboczne odpowiadające objawom depresyjnym),
  • o inne stany medyczne, które mogą naśladować objawy depresji (np. niedoczynność tarczycy, anemia).

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły