Przejdź do treści

Jak zmienić swoje życie? Plan krok po kroku

jak zmienić swoje życie

Gdybyś mógł być teraz w dowolnym miejscu na świecie, gdzie byś był? Co byś robił? Kto by Ci towarzyszył?

Niewielu ludzi odpowie na to pytanie: „Jestem tu, gdzie chciałbym być i niczego bym nie zmienił”.

Dlaczego tkwimy w miejscach, w których jesteśmy nieszczęśliwi? Jak zmienić swoje życie i funkcjonować w poczuciu szczęścia i spełnienia?

Zapisz się na bezpłatną konsultację psychologiczną

Przygotowania do zmian

Poniższe porady i pomysły potraktuj jak kompletowanie własnej skrzynki z narzędziami.

Im więcej dobrej jakości narzędzi będziesz miał w swojej skrzynce, tym łatwiej i szybciej uporasz się z różnymi przeciwnościami.

Nawiąż ze sobą kontakt

jak zmienić swoje życie

Na samym początku warto odzyskać dobry kontakt z najważniejszą osobą w Twoim życiu – z sobą samym.

Poobserwuj się, a konkretnie swoje ciało i sprawdź, czy nie ma jakichś pilnych problemów, którymi powinieneś się zająć w pierwszej kolejności.

 • Czy nic Cię nie boli (fizycznie)?
 • Czy dobrze się odżywiasz i wysypiasz się?
 • Regularnie uprawiasz sport?
 • Może masz problem z nadużywaniem jakichś substancji?
 • Czy odwlekasz wizytę u jakiegoś specjalisty (np. dentysty)? Może warto wybrać się na podstawowe badania (np. morfologię) i upewnić się, że wszystko gra?

Jeżeli coś w obszarze samego siebie szwankuje, to dobrze właśnie od tego zacząć. Dlaczego? Bo to pozwoli Ci być silniejszym w walce z problemami zewnętrznymi. Gdyby odwrócić kolejność, to niedość, że mógłbyś nie podołać, to Twoje zdrowie mogłoby jeszcze bardziej na tym ucierpieć.

Gdy rozpracujesz już sferę fizyczną, to przyjdzie czas na strefę psychiczną.

Sprawdź:

 • Czy jakieś problemy Cię dręczą?
 • Czy Twoje emocje są w normie?
 • Odczuwasz nadmierną ilość stresu?

Pamiętaj, że w tym punkcie możesz zwrócić się do specjalisty zdrowia psychicznego.

Psychoterapia nie jest zarezerwowana tylko dla osób, z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. To po prostu forma dbania o swój dobrostan psychiczny. Warto skonsultować się z kimś, kto spojrzy na sprawy profesjonalnym wzrokiem i pomoże Ci ulepszyć jakość Twojego życia.

Jeżeli wszystko z Tobą, fizycznie i psychicznie w porządku, to czas zastanowić się nad swoimi pragnieniami i potrzebami.

Pomóc w tym może kilka aktywności, na przykład:

 • pisanie dziennika, w którym zapisywać będziesz swoje emocje i zmartwienia
 • rozmowa z samym sobą, przyjacielem lub specjalistą
 • wizualizacja swoich pragnień

Celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czego tak naprawdę pragniesz. Żeby coś zmienić, trzeba najpierw wiedzieć co nam przeszkadza i do jakiego stanu chcemy dojść.

Jak możesz sobie pomóc

Inspiruj się

jak zmienić swoje życie

Do podjęcia zmian przyda się nieco motywacji. Chodzi o stan ekscytacji, chęci do rozpoczęcia wprowadzania zmian życie. Bardzo dobrze w tej roli sprawdza się inspiracja.

Każdy z nas znajduje inspirację w inny sposób. Niektórzy w mowach motywacyjnych, inni w książkach lub ciekawych filmach, a jeszcze inni rozmawiając z przyjaciółmi.

Cokolwiek by to nie było – pozwól sobie na uwolnienie swoich myśli od spraw przyziemnych. 

Jeżeli chcesz, to możesz stworzyć też jakąś formę zapisu swoich inspiracji. Popularnym rozwiązaniem jest mapa marzeń. Jest to plakat, na którym umieszcza się inspirujące zdjęcia, rysunki  i hasła. Potem taki plakat można powiesić w widocznym miejscu, aby w trudnych chwilach móc do niego wracać.

Oceń swoje życie

jak zmienić swoje życie

Prawdziwa zmiana życia zaczyna się od samoświadomości. W końcu musisz wiedzieć, na czym stoisz, a także wiedzieć co Cię unieszczęśliwia, aby móc to poprawić.

Oto lista kilku ogólnych dziedzin życia. Przejrzyj listę i oceń każdą dziedzinę swojego życia w skali od 1 (naprawdę, bardzo źle) do 10 (nie może być lepiej) – oraz podaj powód swojej oceny. Pomoże ci to w jasny sposób określić Twój stan.

 • Zdrowie: Czy dobrze się czujesz? Czy badasz się regularnie? Czy zdrowo się odżywiasz? Wysypiasz się? Ćwiczysz regularnie? Czy dbasz o swoje ciało?
 • Rozwój osobisty: Czy rozwijasz swoje pasje? Czy poszerzasz swoje horyzonty? Czytasz lub oglądasz treści związane z Twoimi zainteresowaniami? Uczysz się nowych rzeczy?
 • Emocje: Czy dbasz o niski poziom stresu w życiu? Czy często czujesz się smutny lub zmartwiony? Czy dbasz o swoje emocje?
 • Duchowość: Czy stosujesz jakąś duchową praktykę (np. medytacja, uczestnictwo w obrzędach religijnych)? Dbasz o swoją moralność? Czujesz, że masz wypracowany światopogląd?
 • Relacja miłosna: Czy jesteś zadowolony ze swojego związku? Czy poświęcacie czas na pogłębianie Waszej relacji?
 • Rodzina: Czy utrzymujesz kontakt ze swoją rodziną? Pozostajecie w dobrych stosunkach? Poświęcasz wystarczająco dużo czasu najbliższej rodzinie?
 • Życie towarzyskie: Czy masz prawdziwego przyjaciela? Czy czujesz się samotny? Czy spędzasz wartościowy czas z przyjaciółmi?
 • Finanse: Czy masz długi? Czy czujesz się zabezpieczony finansowo? Uważasz, że zarabiasz wystarczająco? Czy masz odłożoną kwotę na „czarną godzinę”?
 • Kariera: Czy lubisz swoją pracę? Czy chciałbyś zmienić zawód? Czujesz się dobrze w miejscu pracy? Czy Twoja praca Cię rozwija?

Twoim ogólnym zadaniem jest podnoszenie wyników w każdym z obszarów. Jednak to nie wszystko. Równie ważne jest, by te obszary były zrównoważone. Nie należy więc rzucać wszystkiego, by poprawić jeden obszar, zaniedbując pozostałe.

Stwórz swoją wizję ideału

jak zmienić swoje życie

Zapisz, jak wyglądałaby dla Ciebie ocena „10” w każdej dziedzinie Twojego życia. Poświęć trochę czasu na przemyślenie tego, czego naprawdę chcesz i pozwól sobie na wymyślenie wszystkiego – bez powstrzymywania się i wstydu.

Najlepiej jest wykonywać to ćwiczenie w stanie odprężenia. Dzięki temu łatwiej dotrzeć do swoich prawdziwych pragnień i marzeń.

Zadaj sobie też pytanie, dlaczego chcesz tej idealnej 10? Po co Ci ona? Czy w ogóle chcesz dążyć do 10 w tym obszarze?

Znajomość powodów jest ważna, ponieważ daje pewność, że dążysz do właściwego celu.

Jak zadbać o swój rozwój osobisty

Jak zmienić swoje życie?

Teraz, gdy znasz już swój obecny stan i zdefiniowałeś wizję życia, do którego chcesz dążyć, skupmy się na tym, co Cię od niego dzieli.

Usuń blokady, które Cię powstrzymują

jak zmienić swoje życie

Przejrzyj każdą dziedzinę swojego życia i porównaj swój idealny stan z obecną oceną. Następnie zastanów się dobrze i wymień przeszkody, które dzielą Cię w danej dziedzinie od osiągnięcia idealnej 10.

Jest bardzo prawdopodobne, że wśród Twoich przeszkód pojawiły się blokady mentalne.

Może nie czujesz się na siłach albo boisz się opinii innych. Nie martw się, to naturalne. Jednak warto te blokady pokonywać. Jak to zrobić?

Oto kilka sposobów:

 • przepracuj je z psychoterapeutą
 • rób małe kroczki, stopniowo poszerzając swój obszar manewru
 • postaraj się zmienić swoje nastawienieznajomość sposobu myślenia, który Cię blokuje, pozwala Ci świadomie zmieniać negatywne myśli, gdy tylko się pojawią

Oczywiście poza blokadami mentalnymi, z pewnością pojawią się też rzeczywiste przeszkody. Może to być na przykład brak zasobów finansowych, czy niewystarczające umiejętności. To będą Twoje zadania, o których przeczytasz w następnym punkcie.

Określ swoje cele i utwórz plan działania

W końcu nadszedł czas, aby stworzyć plan działania. Masz już solidne podstawy – wiesz gdzie jesteś i gdzie chcesz dotrzeć, a także doskonale określiłeś co Cię powstrzymuje. Pracujesz też nad własnymi wewnętrznymi blokadami.

Aby stworzyć skuteczny plan osiągania celów, pamiętaj o przestrzeganiu następujących wskazówek:

1. Skoncentruj się na kilku głównych celach

jak zmienić swoje życie

Mimo że zdefiniowałeś swoją wizję dotyczącą wszystkich obszarów swojego życia, jeśli chodzi o wyznaczanie celów, ważne jest, aby nie zaczynać zbyt wielu działań na raz.

Starając się zmieniać wszystko od razu, łatwo jest się zniechęcić i szybko ponieść porażkę.

Pamiętaj też, że wszystkie dziedziny życia są ze sobą powiązane, a zatem praca nad ulepszeniem jednego obszaru może pozytywnie wpłynąć również na inne.

Wyznacz więc sobie kilka (np. trzy) główne cele, nad którymi chcesz pracować i których osiągnięcie pozytywnie wpłynie na Twoje życie.

2. Bądź maksymalnie konkretny

Całkowita jasność co do tego, co dokładnie chcesz osiągnąć, ma kluczowe znaczenie dla sukcesu. Jeśli cel będzie zbyt mglisty i ogólny, trudno będzie się za niego zabrać.

Postaraj się dokładnie określić jak będzie wyglądać osięgnięcie celu (np. zamiast „Schudnę”, możesz postanowić „Do września przyszłego roku będę ważyć 70 kg.”).

3. Bądź realistą

Dobrze dobrane cele są inspirujące, ale nie przytłaczające.

Zbyt niskie ustawienie poprzeczki nie zmotywuje Cię do działania. Z drugiej strony pociągająca jest opcja roztaczania nierealnie idealnej wizji życia.

Warto znaleźć złoty środek – cel, który będzie Cię pociągał, a zarazem jest możliwy do osiągnięcia. 

4. Podziel każdy cel na praktyczne kroki

„Napisz książkę” może być świetnym celem, ale trudno go od ręki zrealizować, a zatem spowoduje, że będziesz z nim zwlekać z powodu niejasności i przytłoczenia.

Dobre plany osiągania celów obejmują konkretne kroki do osiągnięcia celu.

Jeśli Twoim celem jest napisanie książki, to wypisz sobie także każde konkretne zadanie, które musisz wykonać po drodze. Mogą to być na przykład „napisz wstęp”, „zrób szkic pierwszego rozdziału”, „zrób research naukowy”, itd.

5. Skoncentruj się na budowaniu dobrych nawyków

jak zmienić swoje życie

Większość celów można nie tylko podzielić na etapy działania, ale także powiązać ze swoimi codziennymi lub tygodniowymi rytuałami.

To właśnie najmniejsze nawet działania, o ile są wykonywane systematycznie, pozwalają nam osiągać wielkie cele.

Na przykład, jeśli chcesz schudnąć, pomocne przyzwyczajenia mogą polegać na ćwiczeniu 3 razy w tygodniu (w konkretne dni) oraz planowaniu i codziennym piciu wystarczającej ilości wody.

Jeśli chcesz napisać książkę – lepiej będzie pisać codziennie po 5 stron, niż zrywać się raz na miesiąc na cały dzień pisania.

6. Ustal strategię mierzenia swoich postępów

Jednym z najlepszych źródeł motywacji. jest obserwacja własnych postępów.

Dopasuj odpowiednią metodę do swojego celu – może to być na przykład cotygodniowe ważenie się, śledzenie nawyków za pomocą aplikacji lub wykreślanie z listy kolejnych zadań.

Więcej o poczuciu własnej wartości

Spędzaj czas zgodnie ze swoimi celami

jak zmienić swoje życie

To, jak spędzasz swój typowy dzień, jest odzwierciedleniem twoich priorytetów. Twoja wizja, cele i wielkie intencje nie mają znaczenia, jeśli nie podejmujesz faktycznego działania w ich kierunku.

Każdy człowiek, niezależnie od szczęścia czy zasobności portfela, ma dokładnie 24 godziny na dobę. Liczy się to, jak spędzamy ten ograniczony czas, który mamy.

Kiedy nie osiągasz swoich celów, powód jest często wyjątkowo prosty: nie poświęcasz temu wystarczająco czasu. Twoje prawdziwe priorytety leżą gdzie indziej.

Planuj swój tydzień zgodnie ze swoimi celami. W każdy weekend przeglądaj swoje cele i przypisuj im w kalendarzu konkretne przedziały czasowe. Dzięki temu unikniesz sytuacji ciągłego przekładania codziennych obowiązków ponad własny rozwój.

Uprość sobie dążenie do celu

jak zmienić swoje życie

W codziennym życiu czeka nas mnóstwo „pułapek”, które kradną nasz czas i energię, przez co potem może go brakować na naprawdę ważne rzeczy. Takimi popularnymi „złodziejami czasu” są:

 • przeglądanie telefonu, a w szczególności mediów społecznościowych
 • seriale
 • gry
 • przerzucanie kanałów w telewizji

Oczywiście, odpoczynek jest bardzo ważny. Jeżeli Twoją świadomą decyzją jest wieczorny odpoczynek poprzez godzinny seans nowego odcinka ulubionego serialu – świetnie.

Problem zaczyna się wtedy, gdy w sposób niezaplanowany zatracamy się w tych czynnościach, poświęcając im za dużo czasu w nieodpowiednim momencie.

Są także pułapki, które nie tyle kradną czas, o ile utrudniają nam osiągnięcie wyznaczonych celów – na przykład słodkie przekąski utrudniają zrzucenie wagi.

Jak poradzić sobie z takimi pułapkami?

Oto kilka sposobów:

 • ustal sobie ograniczenia w elektronice (możesz skorzystać też np. z aplikacji, która blokuje dostęp do niektórych funkcji w określonym czasie lub po przekroczeniu dziennego limitu czasowego)
 • jeżeli możesz, usuń takie pułapki z domu (np. nie trzymaj w domu słodyczy, jeśli nie chcesz po nie sięgać)
 • ogranicz kontakty z ludźmi, którzy blokują Twój rozwój (np. naśmiewają się z Twoich celów lub zachęcają do zachowań, których chcesz uniknąć)
 • poinformuj swoich bliskich o swoich planach, aby mogli Cię w nich wspierać (np. żeby nie proponowali Ci drinka, gdy chcesz ograniczyć alkohol, albo nie wyciągali Cię na imprezę, gdy masz czas na naukę nowych umiejętności)

Co, jeżeli nie wiesz co zmienić?

jak zmienić swoje życie

Czasem sami nie wiemy, czego chcemy. Być może czujesz, że „coś” jest nie tak, ale mimo usilnych starań, nie potrafisz określić co to takiego. Wiesz, że pragniesz zmiany, ale nie wiesz jakiej.

Taki stan może powodować wiele frustracji i smutku. Nie martw się. To normalne, wiele osób nie ma pojęcia co dalej począć ze swoim życiem.

Nie ma czegoś takiego jak złota recepta na szczęście, która byłaby uniwersalna dla wszystkich. Są jednak pewne działania, które pozwolą absolutnie każdemu nieco poprawić jakość swojego życia.

Przede wszystkim – nie poddawaj się. Jeżeli nie wiesz co zmienić, to znaczy, że czas nawiązać głębszy kontakt z sobą samym. Poznać swoje upodobania, spróbować nowych rzeczy i wsłuchać się  w swój wewnętrzny głos.

Oto lista kilku pozytywnych działań, które są uniwersalne i wprowadzą dobrą zmianę w życiu.

Zadbaj o swoje zdrowie

Nie możesz odnieść sukcesu w życiu bez zdrowego ciała i umysłu, tak jak nie ruszysz samochodu, jeśli nie jest sprawny i zatankowany.

Twoje zdrowie jest podstawą, na której opiera się wszystko inne. Oprócz bycia szczęśliwszym, zdrowa osoba będzie miała o wiele więcej energii, aby być bardziej produktywnym.

Co warto zrobić?

 • Przebadaj się. Zrób ogólne badania, takie jak morfologia krwi. Zapisz się do dentysty, jeśli dawno u niego nie byłeś. Jeśli coś w Twoim zdrowiu Cię martwi – zajmij się tym od razu.
 • Spędź co najmniej 15–20 minut każdego dnia na łonie natury, najlepiej w świetle słonecznym.
 • Śpij zalecane 7 do 8 godzin na dobę. Dodatkowo, zadbaj też, by sen był dobrej jakości – o tym jak to zrobić przeczytasz w tym artykule.
 • Zacznij ćwiczyć! Znajdź dyscyplinę, która będzie sprawiać Ci przyjemność i uprawiaj ją przynajmniej dwa razy w tygodniu. Warto też wprowadzić do codzienności chociaż krótkie sesje lekkich ćwiczeń (np. joga, spacery).
 • Jedz więcej wartościowych produktów. Ogranicz żywność przetworzoną, słodycze i alkohol. Postaw na naturalne składniki i regularne posiłki. Może nauczysz się jakichś nowych przepisów?
 • Medytuj, aby poprawić swoje codzienne skupienie i odporność psychiczną. Zdrowy, uporządkowany umysł jest tak samo ważny jak silne ciało.
Jak dbać o zdrowie psychiczne

Naucz się czegoś nowego i podnoś dotychczasowe umiejętności

jak zmienić swoje życie

Nic tak nie zmieni Twojego życia, jak nowe umiejętności. Mogą być to oczywiście kwestie związane z pracą, ale także Twoje prywatne zainteresowania.

Może zawsze chciałeś nauczyć się hiszpańskiego? Albo marzyłeś aby grać na fortepianie?

Nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy wygospodarować nieco czasu – wystarczy nawet 15 minut dziennie. Ważne tylko, aby robić to regularnie.

Warto też rozwijać swoją wiedzę (na dowolny temat) – z pomocą przyjdą Ci filmiki na YouTube, książki, podcasty i niezliczone blogi tematyczne.

Zadbaj o swój rozwój zawodowy

Większość naszego dorosłego życia w jakiś sposób obraca się wokół pracy. W pracy spędzamy większość dnia. Także dzięki pracy zawodowej możemy się utrzymać i rozwijać.

Pomyśl, czy jesteś zadowolony ze swojej obecnej ścieżki kariery?

Jeśli nie – pomyśl, co innego chciałbyś robić?

Nie musisz od razu składać wypowiedzenia. Możesz poświęcić wolne wieczory na zdobywanie nowych umiejętności i poszukiwanie dostępnych stanowisk lub stażów.

Może zawsze chciałeś pracować na własny rachunek? W takiej sytuacji także nie musisz rzucać wszystkiego od razu i podejmować ogromnego ryzyka. Możesz zacząć powoli, od pojedynczych zleceń na boku, aż upewnisz się w swojej decyzji i przejdziesz całkowicie „na swoje”.

Jeżeli jesteś zadowolony z obecnej ścieżki kariery – to świetnie! Jednak z pewnością, jest tam wciąż wiele przestrzeni na rozwój.

Może warto zapracować na awans? Albo nauczyć się nowych umiejętności, które pozwolą Ci lepiej i szybciej wykonywać swoje dotychczasowe obowiązki.

Zadbaj o przestrzeń wokół siebie

jak zmienić swoje życie

To, w jakich warunkach żyjemy wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie. Jakimi przedmiotami się otaczamy i jak o nie dbamy, wpływa na jakość naszej codzienności.

Ostatnio popularny stał się nurt minimalizmu. Polega on na pozbyciu się przedmiotów, których nie używamy, które jedynie zagracają naszą przestrzeń.

Warto czerpać z założeń nurtu minimalizmu i poświęcić nieco uwagi naszej własności. Czy dobrze służą nam wszystkie przedmioty? Czy należycie o nie dbamy? Czy faktycznie są nam potrzebne?

Przejrzyj przedmioty w swoim domu – pomieszczenie, po pomieszczeniu. To, czego nie potrzebujesz oddaj lub sprzedaj. O to, co chcesz zachować zadbaj i dopilnuj, aby miało przypisane sobie miejsce.

Może warto także wprowadzić nieco nowości i przeprowadzić dawno odkładany remont, albo zarządzić małe przemeblowanie?

Podsumowanie

Chcesz wiedzieć, jak całkowicie zmienić swoje życie?

Czy kiedykolwiek pomyślałeś: „Chcę zmienić swoje życie, ale nie wiem, od czego zacząć.”? No cóż… teraz już wiesz.

Nie warto zwlekać ze zmianami, których głęboko pragniemy. Dobrze jednak podejść do takich zmian z głową: spokojnie rozeznać się w sytuacji, określić cele i systematycznie je realizować.

Jak możesz sobie pomóc

Źródła

3 komentarze do "Jak zmienić swoje życie? Plan krok po kroku"

No cóż prawda jest taka, że uwielbiam czytać pani porady są bardzo cenne i mądre

Odpowiedz

Bardzo cenne porady, konkretne i osiagalne. Dziekuje

Odpowiedz

Zainspirowana się ♥️

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły