Jak żyć z alkoholikiem?
Jak sobie z nim poradzić?
Życie z alkoholikiem wiąże się z wieloma problemami.
Nie bez przyczyny na rodzinę, w której jeden członek jest alkoholikiem, mówi się „rodzina alkoholowa”.
Uzależnienie to problem systemowy, dotykający wszystkich należących do najbliższego otoczenia alkoholika.
Przedstawiamy krótko i na temat praktyczne porady jak żyć z alkoholikiem.
Jak żyć z alkoholikiem (szybka odpowiedź)
- Podejmij decyzję czy chcesz podejmować się tego wyzwania czy odejść (i co jakiś czas ponownie oceniaj swoją decyzję i ewentualne argumenty za i przeciw)
- Chroń dzieci
- Nie daj się obarczyć winą lub odpowiedzialność za wyleczenie alkoholika
- Wyznacz jasne granice i konsekwencje je egzekwuj
- Sprawdź czy nie jesteś we współuzależnieniu
Życie z alkoholikiem – czy ma sens?
Pytanie o sens życia z alkoholikiem jest głębokie i osobiste dla każdej osoby dotkniętej tą sytuacją.
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, każdy samodzielnie musi podjąć decyzję o pozostaniu lub odejściu od uzależnionego partnera.
Wśród najważniejszych argumentów za podjęciem próby życia z alkoholikiem jest fakt, że alkoholizm to choroba i można ją skutecznie leczyć.
Alkoholicy mogą wygrywać walkę z nałogiem i być świetnymi partnerami oraz rodzicami.
Wśród najczęstszych argumentów za odejściem od alkoholika jest brak stabilności i ciągła obawa o powrót nałogu.
Co więcej, niektórzy alkoholicy wcale nie chcą się leczyć, a alkohol może działać w sposób powodujący dodatkowe problemy – np. wzbudzając agresję.
Alkoholizm a dzieci
Dzieci w rodzinie alkoholowej zawsze doświadczają negatywnych skutków uzależnienia rodzica.
Nawet jeśli podejmujesz wysiłki, by ukryć przed nimi uzależnienie partnera – już sama niedostępność emocjonalna rodzica podczas picia jest ogromną trudnością dla rozwijającego się dziecka.
Dzieci będące świadkami alkoholizmu rodziców mogą doświadczać szeregu negatywnych skutków emocjonalnych i psychologicznych, a z niektórymi z nich borykać będą się dalej w dorosłości.
Ważne jest, aby zapewnić im wsparcie i stabilność, dlatego warto w takim przypadku szukać pomocy specjalistów.
Jak traktować alkoholika w domu?
Traktowanie osoby uzależnionej od alkoholu w domu wymaga zdrowych granic i konsekwencji.
Ważne jest, aby nie popadać we współuzależnienie i nie umniejszać znaczenia problemu alkoholizmu.
Zachowanie spokojnego tonu i jasnego komunikowania swoich potrzeb może być kluczowe w zachowaniu równowagi w życiu z alkoholikiem.
Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę, planując zdrowe granice w relacji z alkoholikiem:
- alkoholizm kogoś bliskiego nie jest Twoją winą: zdarza się, że alkoholik próbuje zrzucić winę za picie na okoliczności lub osoby w swoim otoczeniu. Nie kupuj tego. Jeśli Twoja bliska osoba jest uzależniona od alkoholu, będzie pić bez względu na to, co zrobisz lub powiesz. To nie Twoja wina.
- wyznacz granice nieakceptowalnych zachowań: alkohol potrafi otwierać ścieżkę do wielu nadużyć, których nie musisz akceptować. Alkoholik chcący się napić potrafi wydać cały budżet rodziny, a niektóre osoby pod wpływem alkoholu stają się agresywne. Masz pełne prawo nie godzić się na te zachowania i opuścić sytuację, gdy się pojawią.
- Twoim zadaniem nie jest uleczenie partnera: świetnie, jeśli partner chce podjąć profesjonalne leczenie i dobrze, jeśli mu w tym pomożesz, ale Twoją rolą nie jest zmuszanie alkoholika do leczenia lub samodzielne próby uleczenia partnera.
- nie ratuj alkoholika za wszelką cenę: choć jest to niezwykle trudne, nie należy chronić alkoholika przed konsekwencjami jego zaniedbań, ponieważ czasem właśnie kryzys pozwala im przyznać, że mają problem i wzbudzić chęć do zmiany.
Co to znaczy być współuzależnionym?
Ważnym zagrożeniem dla osoby żyjącej w relacji z alkoholikiem jest współuzależnienie, czyli sytuacja, w której partner alkoholika jest nadmiernie zaangażowany w uzależnienie partnera. Może się to objawiać na przykład poprzez takie zachowania:
- podporządkowanie swojego życia alkoholizmowi partnera (np. niewychodzenie wieczorem z obawy, że partner pozostawiony sam sobie zacznie pić, pilnowanie partnera),
- poczucie obowiązku odciągnięcia partnera od uzależnienia,
- silny niepokój podczas abstynencji partnera (przeczuwanie zbliżającej się katastrofy),
- ułatwianie realizacji uzależnienia (np. podawanie alkoholikowi alkoholu w domu, bo „już lepiej, żeby napił się tutaj, niż wpadł w cug w obcym miejscu”).
Największe szanse na leczenie współuzależnienia osiąga się, gdy jednocześnie do leczenia podejdzie osoba uzależniona i współuzależniona (a jeśli partnerzy mają dzieci, to warto im także zapewnić profesjonalną pomoc).
Dowiedz się więcej:
- Co to jest terapia DDA i jakie daje efekty?
- Syndrom DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików: kim są i dlaczego cierpią?
- Rodzina dysfunkcyjna: czym różni się od zdrowej
- Współuzależnienie – czym jest i jak je leczyć?