Przejdź do treści

Oznaki zdrady

oznaki zdrady

Niewierność jest jednym z najtrudniejszych problemów, z jakimi borykają się związki. Podczas gdy wiele osób jest zaskoczonych, kiedy dowiedzą się o zdradzie partnera, inni mogą podejrzewać to wcześniej z powodu działań, które wykraczają poza normalne zachowanie drugiej osoby. 

Jednak czy istnieją jakieś jednoznaczne oznaki zdrady?

Czy zdradę można rozpoznać?

czy zdradę można rozpoznać

Na początek warto przypomnieć, że istnieje niewierność fizyczna i niewierność emocjonalna. Każda osoba i każdy związek będzie miał własną interpretację tego, co te rzeczy oznaczają.

Dla większości fizyczna zdrada jest dość jasna. Można ją opisać jako każdy seksualny kontakt z osobą, z którą nie jest się w związku. Dla niektórych odnosi się to tylko do seksu, a dla innych także  na przykład do seksownego tańca na imprezie.

Jeśli chodzi o emocjonalne oszukiwanie, to sprawa się bardziej komplikuje. Dla niektórych niewierność emocjonalna może być zdefiniowana jako prowadzenie z kimś naładowanej seksualną energią rozmowy, a dla innych może to być sytuacja, gdy osoba dzieli się intymnymi szczegółami na temat swoich emocji i życia z kimś, kto nie jest ich partnerem.

Ważne jest, aby obie osoby w związku były zgodne co do wspólnej definicji emocjonalnej i fizycznej niewierności – i wytyczyły w związku z tym sprawiedliwe granice.

Oznaki fizycznej niewierności

oznaki fizycznej niewierności

Jeśli twoja druga połówka nagle przestanie chcieć być z tobą intymnie lub, wręcz przeciwnie, jeśli nagle zacznie chcieć dużo więcej seksu, może to być oznaką oszustwa.

Subtelniejsze zmiany mogą dotyczyć np. kupna nowej bielizny i większa dbałość o własną atrakcyjność. 

Utrzymywanie relacji z inną osobą wiąże się zwykle także z jakimiś kosztami. Zwróć uwagę na nawyki partnera związane z wydawaniem pieniędzy – czy ostatnio zaszła duża zmiana?

Zdrada wymaga oczywiście także czasu. Zastanów się, czy partner zaczął częściej niż kiedyś przebywać poza domem? Czy są momenty, w których wychodzi nie wiadomo gdzie i nie jest osiągalny przez telefon?

Co ciekawe, czasem objawem zdrady jest… oskarżenie drugiego partnera o zdradę. Może się tak dziać, ponieważ partner zdradzający czuje się winny i jest to jego sposób na odparcie poczucia winy.

W niektórych przypadkach jest to nawet manipulacja, chęć odwrócenia od siebie uwagi i postawienie siebie w pozycji ofiary.

Innym dużym objawem niewierności jest sytuacja, gdy osoby z otoczenia Twojego partnera zaczynają inaczej zachowywać się w Twojej obecności. Jeśli wiedzą o zdradzie lub sami ją podejrzewają, to jest to także dla nich niekomfortowa sytuacja.

Świadomość zmian w nawykach ukochanej osoby może być ogromną wskazówką, która pomoże Ci określić, czy w Waszym związku dzieje się coś, co wymaga dodatkowej uwagi.

Oznaki emocjonalnej niewierności

oznaki emocjonalnej niewierności

Można argumentować, że trudniej jest dostrzec oznaki emocjonalnego oszukiwania, ale jest kilka kwestii, na które można zwrócić uwagę.

Pierwszym wskaźnikiem jest moment, w którym druga połówka przestaje Ci się zwierzać. Oczywiście brak emocjonalnej bliskości może być chwilowy i może wynikać z przemęczenia lub nadmiaru stresu.

Jeżeli jednak przez dłuższy czas zaufanie i otwartość między Wami się pogarsza, może to oznaczać, że partner ma innego powiernika swoich uczuć.

W przypadku zdrady emocjonalnej, brak zwierzeń swojemu partnerowi jest powiązany z chęcią ukrycia swojej niewierności. Zwróć więc uwagę na to, czy partner nie zaczął przykładać szczególnych starań do ukrywania i blokowania własnych urządzeń.

Bardziej niepokojącym objawem, jest to, że Twój partner często kłamie i to nawet w błahych kwestiach. Jeśli jest to powszechne zjawisko w twoim związku, to zdecydowanie wymaga uwagi i szczerej rozmowy.

Mój partner/partnerka zachowuje się, jakby mnie zdradzał/a – co robić?

co robić z oznakami zdrady

Czy jeśli Twój partner lub partnerka ujawnia prawie wszystkie oznaki zdrady, to możesz mieć pewność, że Cię zdradza? Sprawa nie jest taka prosta.

Twoja druga połówka może przejawiać wszystkie z wymienionych znaków, a mimo to może zachowywać wierność. Mimo wszystko, jeśli w Twoim związku występuje tak wiele niepokojących objawów, to nadal wskazuje na to, że coś jest nie tak w życiu Twojej drugiej połówki lub w Waszym związku.

To może nie być zdrada – ale prawie na pewno jest coś, o czym Ty i Twój partner powinniście porozmawiać. 

Niestety, jest także druga strona medalu. Twój partner może nie wykazywać ani jednej oznaki zdrady, a mimo wszystko mieć na sumieniu zdradę.

Całkowitą pewność co do czyjejś zdrady mamy tylko wtedy, gdy partner się do niej przyzna, albo gdy zostanie przyłapany na gorącym uczynku. W każdej innej sytuacji pozostaje możliwość popełnienia błędu w Twojej ocenie.

Zdrada, jako sygnał do zmiany

zdrada jako sygnał do zmiany

Nierzadko zdarza się, że niewierność kojarzy się ludziom z końcem związku. Prawdą jest, że niewierność jest przyczyną wielu zerwań, ale nie zawsze.

Tak, związek często rozpada się, gdy dojdzie do niewierności. Osoba, która została zdradzona, może poczuć, że jej zaufanie zostało zniszczone w sposób, którego nie można naprawić.

Chociaż niewierność jest poważnym problemem, prawdą jest również, że w niektórych sytuacjach może służyć jako katalizator bardzo ważnych zmian w związku, jeśli obaj partnerzy zdecydują się pozostać razem.

Zgodnie z badaniami psychologicznymi, absolutnie najczęstszym powodem zdrady jest niezadowolenie z obecnego związku. Być może miłość do partnera dalej się tli, ale partnerzy przestali się starać, nie dbają wystarczająco o siebie nawzajem i trudno im zmotywować się do zmiany.

W niektórych przypadkach, gdy para ma do czynienia z oznakami niewierności lub nawet konkretnymi dowodami, jest to wystarczająco szokujący sygnał do podjęcia działania i pracy nad własnym związkiem. Czasami najbardziej bolesne i wymagające kryzysy wnoszą do życia to, co najlepsze.

Podsumowanie

Niestety, subtelne, ale wyczuwalne zmiany w Twoim związku mogą być oznaką, że Twój partner ma romans. Każdy związek jest inny, więc nie ma jednej kompletnej listy objawów, która pasowałaby do wszystkich. Jednak istnieje kilka uniwersalnych oznak, że w związku pojawiły się poważne problemy.

Z wszelkimi tego typu oznakami trzeba być jednak bardzo ostrożnym. Oskarżenie o zdradę to poważny cios, a o ile partner sam się nie przyzna lub nie przyłapiesz go na gorącym uczynku – nie ma sposobu, aby dowiedzieć się na pewno, czy twój partner zdradza.

Jednak mimo wszystko te niepokojące oznaki z pewnością są powodem do poważnej rozmowy na temat stanu twojego związku.

Źródła

1 komentarz "Oznaki zdrady"

Partnerka nadmiernie maluje się do pracy zakłada krótkie bluzki a teraz zrobiła sobie operacje żołądka ze niby dla siebie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły