Przejdź do treści

Czerwone plamy na szyi – co oznaczają?

czerwone plamy na szyi

Czerwone plamy na szyi pojawiają się niespodziewanie, nawet przy niewielkim stresie i wprawiają w zakłopotanie.

Są oznaką tego, co dzieje się z nami w środku.

Ich pojawienie się bywa bardzo kłopotliwe i może prowadzić do unikania kontaktów społecznych.

O czym świadczą czerwone plamy na szyi i czego mogą być objawem? Dowiedz się o jakich przyczynach psychologicznych mogą świadczyć czerwone plamy na szyi

Zapisz się na bezpłatną konsultację psychologiczną

Czerwone plamy na skórze, skąd się biorą?

Najbardziej błahym powodem zaczerwienienia szyi są silne emocje.

Smutek, gniew czy wstyd prowadzą do podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego i rozszerzenia naczyń krwionośnych.

U niektórych osób uwidacznia się to w postaci nieregularnych rumieńców na dekolcie i twarzy.

Jednak przyczyny pojawiania się czerwonych plam na skórze są bardzo różne.

Mogą być one oznaką stresu, alergii (np. na niektóre pokarmy, przyprawy, alkohol czy leki podczas stosowania których należy unikać ekspozycji słonecznej), nadmiernej aktywności układu współczulnego, zaburzeń tarczycy czy też rumienia naczynioruchowego.

Co jest powodem moich plam na szyi?

Gdy problem Cię dotyczy to zastanów się, w jakich sytuacjach plamy się pojawiają i po jakim czasie znikają.

Jeśli dzieje się to w sytuacjach stresowych, a plamy znikają, gdy stres opadnie może to wskazywać na przyczyny o podłożu psychologicznym.

Czerwone plamy na szyi występują często u osób posiadających skórę naczyniową, na skutek bodźców oddziałujących na stan emocjonalny człowieka.

Przeżycia psychiczne, poprzez złożony system powiązań między czynnikami hormonalnymi i odpornościowymi oraz autonomicznym układem nerwowym i przy udziale neurotransmiterów, wpływają na stan napięcia ściany naczyń skóry oraz przebieg procesów metabolicznych i zapalnych.

Aby odpowiednio rozpoznać przyczyny pojawiania się czerwonych plam na szyi warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który może skierować nas na podstawowe badania lub do odpowiedniego specjalisty (psychologa, psychiatry, dermatologa, alergologa, ginekologa lub endokrynologa).

Napadowe czerwienienie skóry

Napadowe czerwienienie skóry jest efektem nadmiernej aktywności układu współczulnego, który ulega pobudzeniu w sytuacjach stresowych lub przy przeżywaniu silnych emocji.

Nadreaktywność układu współczulnego może prowadzić do powstania objawów nawet przy najmniejszych bodźcach emocjonalnych.

Przyczyny o podłożu psychologicznym i sposoby ich leczenia

Fobia społeczna
czerwone plamy na szyi

Jedną z przyczyn, o podłożu psychologicznym, pojawiania się czerwonych plam na szyi i dekolcie, może być fobia społeczna.

Jest to zaburzenie lękowe, które należy do grupy zaburzeń nerwicowych.

Występuje ono często (7-9% populacji), ale w wielu przypadkach pozostaje nierozpoznane, gdyż często mylone jest ze zwykłą nieśmiałością.

Fobia społeczna związana jest z określonymi sytuacjami, w których dana osoba czuje się oceniana lub negatywnie postrzegana, np. w sytuacji publicznych wystąpień, zabierania głosu, nawiązywania nowych znajomości, przedstawiania się.

Więcej o fobii społecznej

Oprócz czerwienienia, fobii społecznej, towarzyszą również inne objawy takie jak:
– przyspieszone bicie serca,
– drżenie rąk, głosu,
– duszność,
– nadmierna potliwość,
– zawroty głowy.

Czynnikiem wywołującym ten rodzaj fobii może być przeżycie publicznego upokorzenia, ośmieszenia doświadczone np. w okresie dzieciństwa.

Skutkiem tego jest unikanie sytuacji stresowych lub nasilanie się objawów do tego stopnia, że pojawiają się one również w kontaktach z bliskimi osobami.

Nieleczona fobia społeczna ma negatywny wpływ na całe życie danej osoby i jej funkcjonowanie, a także prowadzić do ograniczenia wszelkich aktywności.

Leczenie fobii społecznej

czerwone plamy na szyi

W leczeniu fobii społecznej stosuje się psychoterapię oraz farmakoterapię.

Udowodnioną skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych ma terapia behawioralno-poznawcza. Polega ona na rozpoznaniu sytuacji trudnych i regulowaniu emocji, tak aby były one adekwatne do sytuacji.

Innym celem tej terapii jest wzmocnienie pewności siebie w relacjach z innymi.

W farmakoterapii najczęściej wykorzystuje się leki przeciwdepresyjne.

Erytrofobia, czyli lęk przed plamami

Innym rodzajem fobii społecznej, który przejawia się czerwonymi plamami na twarzy i szyi jest erytrofobia, czyli chorobliwy lęk przed czerwienieniem się.

Osoba cierpiąca na to schorzenie panicznie boi się, że zaczerwieni się w miejscu publicznym.

W konsekwencji zaczyna unikać przebywania w miejscach tego typu, często czerwieniąc się na samą myśl o przebywaniu w większych skupiskach ludzi.

Chory z tym rodzajem fobii ma poczucie, że jest w centrum uwagi i wszyscy dookoła widzą jego reakcję skórną. Rumieniec na twarzy czy szyi zdradza otoczeniu odczuwane zmieszanie.

Przyczyną erytrofobii jest nieprawidłowe działanie układu współczulnego, który wykazuje nadmierne pobudzenie w sytuacjach stresowych i wywołujących napięcie emocjonalne.

W późniejszym okresie choroby układ sympatyczny zostaje przeciążony, powodując, że czerwienienie się występuje często bez związku z początkowymi sytuacjami powodującymi to zjawisko.

Erytrofobii towarzyszy także nieśmiałość, wstydliwość lęk przed oceną, krytyką, kompromitacją.

Walka z tym rodzajem fobii nie jest łatwa, im częściej myślimy o czerwienieniu się, tym bardziej ono się pojawia.

Nieustanne zastanawianie się czy w danej sytuacji będziemy się rumienić może nasilać reakcję. Chory traktuje zaczerwienienie twarzy jako kompromitujące i obawia się negatywnej oceny ze strony otoczenia.

Fobia ta pojawia się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Na jej pojawienie się u dzieci duży wpływ mogą mieć rodzice i ich stosunek emocjonalny (brak okazywania uczuć, chłód emocjonalny).

Więcej o objawach nerwicy

Jak pokonać lęk przed czerwienieniem?

Aby pokonać ten rodzaj fobii stosuje się, podobnie jak w przypadku innych zaburzeń nerwicowych, psychoterapię połączoną z farmakoterapią.

Psychoterapia

Psychoterapia poznawczo-behawioralna to skuteczne narzędzie na regulację zaburzeń o charakterze psychologicznym, które leżą u podstaw czerwienienia.

Często stosowana jest psychoterapia grupowa, która polega na stopniowej ekspozycji na sytuacje społeczne. Ma ona na celu podwyższenie poczucia własnej wartości oraz naukę różnych metod radzenia sobie w sytuacjach społecznych, czyli naukę odpowiednich zachowań.

Więcej o stanach lękowych

Farmakoterapia
czerwone plamy na szyi

Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu blokerów receptorów adrenergicznych – tzw. beta-blokerów. Skuteczność leczenia farmakologicznego może być różna, a stosowane leki mogą wywoływać działania niepożądane takie jak: senność, zmęczenie, spadek ciśnienia tętniczego czy zaburzenia koncentracji.

Co mogę zrobić, czyli jak sobie radzić z problemem?

W maskowaniu czerwonych plam na szyi pomocne mogą być dermokosmetyki do cery naczynkowej, które mają za zadanie zwęzić naczynia krwionośne.

W sytuacji, gdy czerwone plamy są objawem fobii należy zgłosić się do specjalisty psychologa, gdyż nieleczona może prowadzić m.in. do depresji.

Warto również próbować samemu stawiać czoła trudnym dla nas sytuacjom np. poprzez zabieranie głosu, aktywność w relacjach z innymi ludźmi, przebywanie w miejscach publicznych.

Ekspozycja na tego typu sytuacje może pomóc nam pokonać lęk i złagodzić objawy. Nie jest to łatwe i wymaga od chorego niezwykle silnej determinacji, ale przynosi bardzo pozytywne efekty.

Warto również poznać różne metody relaksacji, ćwiczyć jogę, zadbać o odpowiedni wypoczynek i odżywianie. Niezwykle ważne jest także wsparcie ze strony bliskich osób.

Jak możesz sobie pomóc

3 komentarze do "Czerwone plamy na szyi – co oznaczają?"

Witam. Bardzo podoba mi się opis przyczyn występowania czerwonych plam na skórze. W pełni wskazuję na mój problem. Ale głównie spowodowane jest niepokojem i paniką oraz utrata koncentracji podczas kontaktów z rozmówca i słuchaczami. Krępujace i spowalniające samorozwój schorzenie psychiczne. Chciałabym by prosić o pomoc.

Odpowiedz

Też od dziecka zmagam się z plamami na twarzy szyi i dekolcie, teraz jest jeszcze gorzej bo rumień zalewa mi całą twarz. Również chciałbym prosić o pomoc,

Odpowiedz

Dzień dobry Pani Agnieszko,
Dziękuję za miłe słowa o moim artykule. Jeśli w ramach pomocy, rozważa Pani psychoterapię to zachęcam do przyjrzenia się zespołowi Pokonaj Lęk i wybranie psychoterapeuty do współpracy:
https://pokonajlek.pl/zespol/

Pozdrawiam ciepło!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły