Sposoby na nerwicę

sposoby na nerwicę
Sposoby na nerwicę

Sposoby na nerwice bywają różne, ale ich skuteczność nie zawsze jest taka sama. Poznaj podstawowe sposoby na nerwicę i dowiedz się, które z nich są najbardziej efektywne

Różne nerwice – różne sposoby?

Dość powszechnie uważa się, że nie istnieją uniwersalne sposoby na nerwicę i należy stosować bardzo specyficzne podejście w zależności od konkretnego przypadku. Jak się okazuje nie jest to do końca prawda. Podstawowe mechanizmy psychologiczne leżące u podstaw nerwicy są podobne, dlatego nie jest konieczne stosowanie jakichś szczególnych sposobów na nerwice danego typu.

Najlepsze sposoby na nerwicę?

Trzy podstawowe obszary

Emocje, ciało i sposób myślenia to trzy podstawowe obszary, które jednocześnie wyznaczają podstawowe sposoby na nerwicę.

Emocje

Oznaczają Twój wyuczony sposób reagowania na sytuacje trudne lub wywołujące stres. Najczęściej wzory reagowania mają swoje źródło w dzieciństwie, ale również w dorosłym życiu nasze emocje utrzymają nas często w dysfunkcyjnych schematach reagowania, które wywołują negatywne emocje.

Ciało

To Twój sposób reagowania na stres na poziomie somatycznym. Oznacza napięcie, bóle brzucha, przyspieszone bicie serca i inne podobne objawy. Wiele z nich niestety nie jest możliwa wprost do kontrolowania

Sposób myślenia

Najważniejszy obszar, który wpływa na dwa pozostałe, czyli emocje i ciało. Jest to też obszar, który najłatwiej zmienić i ma ogromny potencjał wpływu na pokonanie lub zmniejszenie nerwicy.

Więcej o objawach nerwicy

Jak sobie radzić?

  1. Postaraj się uświadomić sobie Twój sposób reagowania emocjonalnego na trudne sytuacje. Co czujesz i jak się zachowujesz w sytuacjach, które wywołują w Tobie stres? To pierwszy krok do budowania postawy stającej się podstawą do zmiany
  2. Naucz się skutecznych sposobów niwelowania stresu. Szybka lub głęboka relaksacja to techniki, których powinnaś/powinieneś się nauczyć.
  3. Najważniejsze to zrozumieć, że nerwica to przypadłość nad którą można skutecznie pracować. Ta świadomość doda Ci energii i motywacji do zmiany. Postaraj się spojrzeć na swoją nerwicę jako wyzwanie, z którym należy się zmierzyć a nie wyrok na całe życie.
Najnowsze artykuły