Stres jest naturalnym elementem życia i dotyczy każdego z nas. Czasem jednak chroniczny stres, ciągła presja i nadmiar obowiązków mogą przerodzić się w stan wypalenia życiowego.
Jeżeli czujesz, że straciłaś/eś siły, nie masz nadziei na poprawę i opuściła Cię cała motywacja – być może cierpisz na wypalenie życiowe lub jesteś nim zagrożony.
Zapisz się na bezpłatną konsultację psychologicznąCo to znaczy „wypalić się”?
Wypalenie to stan wyczerpania emocjonalnego, psychicznego i często także fizycznego, wywołany długotrwałym lub powtarzającym się stresem. Choć najczęściej jest ono spowodowane problemami w pracy, może również pojawiać się w innych dziedzinach życia, takich jak rodzicielstwo, opieka nad bliskimi lub relacje romantyczne.
Wypalenie zmniejsza produktywność i wysysa energię, pozostawiając Cię coraz bardziej bezradnym. W końcu możesz poczuć, że nie masz już nic więcej do zaoferowania.
Niestety, wypalenie może tworzyć też błędne koło – wypalenie obniża produktywność, a brak produktywności pogłębia brak zadowolenia z siebie i wypalenie.
Przykłady czynników ryzyka, mogących powodować wypalenie życiowe:
- niewielka lub żadna kontrola nad swoją pracą
- brak uznania lub nagrody za dobrą pracę
- niejasne lub zbyt wygórowane oczekiwania (ze strony innych lub samego siebie)
- wykonywanie pracy, która jest monotonna lub mało angażująca
- życie w środowisku chaotycznym lub pod dużą presją
- niezdrowy styl życia
- za dużo pracy, bez czasu na spotkania towarzyskie lub relaks
- brak bliskich, wspierających relacji
- przyjmowanie na siebie zbyt wielu obowiązków bez wystarczającej pomocy innych
- trudna sytuacja życiowa powodująca dodatkowe obowiązki (np. opieka nad niesamodzielną bliską osobą),
- tendencje perfekcjonistyczne
- pesymistyczne spojrzenie na siebie i świat
- potrzeba kontrolowania wszystkiego (w tym niechęć do delegowania zadań innym)
- zaburzenia psychiczne i niektóre cechy osobowości
Różne oblicza wypalenia
Stres, który przyczynia się do wypalenia, może pochodzić głównie z pracy, ale również stres wynikający z ogólnego stylu życia może się do niego przyczynić. Przyczyniać się mogą również cechy osobowości i wzorce myślowe, takie jak perfekcjonizm i pesymizm.
Ponadto, wypalenie może wynikać także z obowiązków zupełnie niezwiązanych z pracą – takich jak opieka nad dziećmi lub innymi bliskimi albo wypalenie w związku romantycznym.
Wypalenie zawodowe
Po pierwsze – każda praca może być źródłem wypalenia. Osoby pracujące w szczególnie stresujących zawodach (na przykład lekarze lub żołnierze) mogą być bardziej narażone na wypalenie, niż osoby w zawodach charakteryzujących się niskim stresem. Mimo wszystko, wypalenie zawodowe nie jest zarezerwowane tylko dla wykonawców tych szczególnie stresujących zawodów.
Praca w dużym stresie nie zawsze prowadzi do wypalenia. Jeśli potrafisz skutecznie zarządzać stresem i dbasz o czas odpoczynku, mogą nie zaistnieć żadne negatywne efekty.
Potencjalne ryzyko wypalenia dotyczy pracowników w każdej branży na każdym szczeblu. Według raportu Gallupa z 2018 roku wypalenie pracowników ma pięć głównych przyczyn:
- nieuzasadniona presja czasu: pracownicy, którzy twierdzą, że mają wystarczająco dużo czasu na wykonanie swojej pracy, są o 70 procent mniej narażeni na wypalenie.
- brak komunikacji i wsparcia ze strony przełożonego: wsparcie menedżera zapewnia psychologiczny bufor przed stresem. Pracownicy, którzy czują się silnie wspierani przez swojego przełożonego, są o 70 procent mniej narażeni na regularne wypalenie.
- brak jasno określonych obowiązków: tylko 60 procent pracowników wie, czego konkretnie się od nich oczekuje. Kiedy oczekiwania są jak ruchome cele, pracownicy mogą się wyczerpać, po prostu próbując dowiedzieć się, co powinni robić.
- za duże obciążenie pracą: kiedy obciążenie pracą wydaje się niemożliwe do opanowania, nawet najbardziej optymistyczni pracownicy poczują się bezradni. Uczucie przytłoczenia może szybko doprowadzić do wypalenia.
- niesprawiedliwe traktowanie: pracownicy, którzy czują się niesprawiedliwie traktowani w pracy, są ponad 2 razy bardziej narażeni na wysoki poziom wypalenia.
Wypalenie w życiu prywatnym
Praca nie jest jedynym źródłem chronicznego stresu, który powoduje wypalenie. Rodzice, partnerzy i opiekunowie mogą również doświadczać niekończącego się wyczerpania, czuć się przytłoczonymi swoimi obowiązkami lub wierzyć, że zawiedli w swojej roli.
Wypalenie niezwiązane z pracą jest jednak mniej znane niż wypalenie spowodowane stresem zawodowym. Stereotypy – szczególnie związane z rodzicielstwem – mogą sprawić, że osoby cierpiące na wypalenie niezwiązane z pracą poczują się tak, jakby były winne z powodu swojego samopoczucia. W rezultacie często ukrywają swoje problemy przed innymi.
Wypalenie w jakiejkolwiek formie może mieć poważne konsekwencje, jeśli nie jest leczone. Otwarte omawianie tego – z małżonkiem, członkami rodziny, przyjaciółmi lub psychoterapeutą – jest często pierwszym krokiem do zajęcia się objawami, uzyskania potrzebnej pomocy i uniknięcia negatywnych skutków.
Dzieci sprawiają, że czuję się wypalony – czy to oznacza, że jestem złym rodzicem?
Pomysł, że wypalają się tylko źli rodzice, jest szkodliwym mitem. Rodzicielstwo jest dla wielu bardzo satysfakcjonujące. Jednak jest ono również niesamowicie wymagające, a rodzice muszą zrównoważyć harmonogram pracy, obowiązki domowe, własne samopoczucie i potrzeby dziecka – czasem bez żadnego dodatkowego wsparcia.
Wypalenia spowodowanego opieką nad dzieckiem lub inną bliską osobą (np. nad chorym rodzicem w podeszłym wieku) może doświadczyć każdy, nawet najbardziej kochający rodzic. Pamiętaj, że tylko dbając o własne samopoczucie i pomagając samemu sobie, będziesz w stanie pomagać innym.
Po czym poznać wypalenie życiowe – objawy wypalenia
Objawy wypalenia mogą być różnorodne, zależne od indywidualnej sytuacji i przejawiać się w różnych obszarach życia.
Pierwszą grupą objawów, są symptomy bezpośrednio związane z powodem wypalenia – pracą, albo prywatnymi obowiązkami. Do takich symptomów mogą należeć np.:
- zmniejszone współczucie wobec osób, którymi się opiekujesz (prywatnie – np. wobec dzieci, chorego bliskiego, lub zawodowo – np. jako lekarz wobec swoich pacjentów),
- mniejsza efektywność, poczucie że czynności zajmują Ci więcej czasu i trudniej się za nie zabrać,
- unikanie obowiązków – na przykład poprzez prokrastynację, czyli ciągłe odwlekanie,
- zdystansowanie emocjonalne,
- brak satysfakcji i uczucie pustki.
Drugą grupę objawów tworzą ogólne objawy psychiczne, czyli przejawiające się w samopoczuciu na co dzień, na przykład:
- objawy podobne do depresji (obniżony nastrój, płaczliwość),
- ciągła frustracja,
- trudności z koncentracją, pamięcią, skupieniem,
- zmęczenie psychiczne,
- problemy z kreatywnością, rozwiązywaniem problemów,
- brak motywacji i chęci do podejmowania działań,
- poczucie beznadziejności,
- szukanie pociechy w lekach, alkoholu lub narkotykach,
- izolowanie się od innych.
Ostatnia, trzecia grupa objawów to symptomy fizyczne, czyli dotyczące ciała. Do tej grupy mogą należeć:
- różne bóle (najczęściej głowy, brzucha i bóle mięśniowe),
- brak energii, wrażenie ciągłego niewyspania,
- problemy gastryczne (w tym także biegunki i zaparcia),
- obniżona odporność, częstsze chorowanie,
- zmiana apetytu,
- bezsenność lub nadmierna senność.
Odzyskaj równowagę! Jak zaradzić wypaleniu
Każdy może poczynić kroki, aby przywrócić równowagę w życiu i pozbyć się wypalenia lub jemu zapobiec. Aby przeciwdziałać wypaleniu życiowemu, warto skupić się na kilku aspektach:
Zainwestuj w zdrowie
Jak podołać wyzwaniom, jeżeli po prostu nie mamy na to siły? Zacznij więc od zadbania o kwestie najbardziej podstawowe, które pozwolą zregenerować się Twojemu organizmowi. Zdrowszy organizm to inwestycja, dzięki której będziesz bardziej odporny na stres i będziesz w stanie podejmować trafniejsze decyzje i radzić sobie z problemami.
Aby zacząć pracę nad zdrowszym życiem, dobrze jest podejmować małe kroczki – dzięki temu nie przytłoczy Cię dodatkowo wizja wielkich przemian. Rozważ takie drobne działania:
- chodzenie spać i wstawanie codziennie o tej samej porze,
- jedzenie przynajmniej 4 posiłków dziennie, w równych odstępach, codziennie o tej samej porze,
- dodawanie warzyw do każdego posiłku,
- wybranie się do lekarza na ogólne badania przynajmniej raz do roku,
- spędzanie codziennie przynajmniej pół godziny na świeżym powietrzu,
- regularne spacery,
- znalezienie odpowiadającej Ci formy aktywności fizycznej i regularne jej stosowanie.
Pamiętaj, nie musisz robić wszystkiego na raz. Dołączaj kolejne zmiany powoli, stopniowo budując coraz lepsze samopoczucie.
Zmiany w pracy
Zajmijmy się przypadkiem, w którym doświadczasz wypalenia zawodowego lub jesteś nim zagrożony.
Czy musisz rzucić dotychczasową pracę?
Nie. Oczywiście możesz, jeśli czujesz taką potrzebę lub sytuacja jest naprawdę dramatyczna, ale w większości przypadków nie jest to konieczne.
Zamiast tego spróbuj przeorganizować swoją pracę i własne podejście do niej. Ponownie, podobnie jak w przypadku zdrowia, zacznij od małych kroków. Możesz spróbować:
- nauczyć się odmawiać przyjmowania dodatkowych obowiązków, jeśli czujesz, że masz ich za dużo,
- zrezygnować z działań dotyczących pracy w czasie wolnym (np. odczytywanie maili wieczorami),
- planować zadania z wyprzedzeniem, aby odzyskać przynajmniej częściowe poczucie kontroli,
- robić sobie regularne przerwy – nawet jeżeli miałoby to być tylko kilka minut,
- poszukać i docenić aspekty, które lubisz w swojej pracy – nawet jeśli nie będą to obowiązki zawodowe, tylko przyjemne biuro lub fajni współpracownicy,
- jeśli masz obawy, że środowisko pracy sprzyja wypaleniu, możesz porozmawiać na ten temat z odpowiednim działem lub bezpośrednim przełożonym,
- korzystać z dni urlopowych – choćby miał być to tydzień spędzony w pobliżu domu.
Zaangażuj inne osoby
Każdy z nas jest częścią jakiejś grupy społecznej. W tych właśnie grupach tkwi nasza siła. Takimi grupami mogą być rodzina, współpracownicy, przyjaciele, czy uczestnicy tych samych zajęć sportowych.
Zwróć się do innych osób, które darzysz sympatią i zaufaniem. Czasem już sam kontakt z drugim człowiekiem i zwierzenie się ze swoich problemów przynosi natychmiastowe uczucie ulgi. Ale nie musisz na tym poprzestawać.
Zastanów się, z jakich obowiązków wynika Twoje poczucie życiowego wypalenia. Jeśli z pracy – być może warto porozmawiać z szefem lub współpracownikami i zmianach w Twoich służbowych obowiązkach. Jeśli przytłacza Cię ilość obowiązków w domu – warto porozmawiać szczerze z domownikami i oddelegować im część zadań.
Poszukaj pomocy
Pamiętaj też, że jest grupa zawodowa, która istnieje właśnie po to, aby pomagać ludziom z problemami takimi, jak wypalenie życiowe. Tą grupą są specjaliści zdrowia psychicznego, a w szczególności psychoterapeuci.
Mimo tego, że „wypalenie” nie jest zaburzeniem psychicznym, to nie znaczy, że można je bagatelizować i nie da się uzyskać w tej sprawie pomocy. Wręcz przeciwnie, nieleczone wypalenie życiowe może przerodzić się w zaburzenie, na przykład w depresję. A jak pewnie wiesz – zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Psychoterapeuta pomoże Ci zidentyfikować obszary, które przyczyniają się do poczucia wypalenia. Zaproponuje też strategie radzenia sobie z nadmiernym stresem i sposoby na przeorganizowane życia tak, aby lepiej się czuć.
Podsumowanie
Czasem każdy z nas czuje się przytłoczony obowiązkami, problemami i stresem dnia codziennego. Jeśli jednak poczucie przytłoczenia nie mija, a dołączają do niego jedynie inne niepokojące objawy – najwyższy czas zabrać się za odzyskiwanie równowagi.
Wypalenie życiowe może objawiać się we wszystkich sferach naszego funkcjonowania – odbijać się na zdrowiu fizycznym, wprowadzać negatywne stany emocjonalne, obniżać efektywność w pracy, czy niszczyć relacje. Jeżeli więc czujesz się wypalony lub grozi Ci taki stan – jak najszybciej podejmij kroki ku lepszej równowadze pracy i odpoczynku.
Źródła
- Agrawal, B. B. W. A. S. (2020, December 31). Employee Burnout, Part 1: The 5 Main Causes. Gallup.Com. https://www.gallup.com/workplace/237059/employee-burnout-part-main-causes.aspx
- Dawidziuk, K., Lishchynskyy, Y., Wojciechowska, M., Kopański, Z., Marczewska, S., & Uracz, W. (2011). Stres jako źródło wypalenia zawodowego. Journal of Public Health, Nursing and Medical Rescue, (4).
- Siemiński, M., Nitka-Siemińska, A., & Nyka, W. M. (2007). Zespół wypalenia. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 1, No. 1, pp. 45-49).
- Dawidziuk, K., Wojciechowska, M., Lishchynskyy, Y., Kopański, Z., Marczewska, S., & Uracz, W. (2011). Istota wypalenia zawodowego. Journal of Public Health, Nursing and Medical Rescue, (1).
- Okła, W., & Steuden, S. (1998). Psychologiczne aspekty zespołu wypalenia. Roczniki Psychologiczne, 1, 119-130.
- Bańkowska, A. (2016). Syndrom wypalenia zawodowego–symptomy i czynniki ryzyka. Pielęgniarstwo Polskie, 2(60), 256-260.