Chciałbyś pomagać ludziom?
Potrzebujesz nowych wyzwań zawodowych i pola do rozwoju?
Szukasz miejsca z przyjazną atmosferą i profesjonalnym podejściem?
Dobrze trafiłeś! Jesteśmy otwarci na współpracę z psychoterapeutami z empatią i chęcią rozwoju.
Sprawdź naszą ofertę!Jest potrzeba – jest psychoterapeuta
Od kilku lat Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm – częstość zaburzeń psychicznych się nasila. Z badania przeprowadzonego w 2019 roku w Polsce wynika, że ponad 16% Polaków odczuwało objawy, które mogą wskazywać na depresję.
Zaburzenia psychiczne stają się coraz częstszym problem i jest potrzebna fachowa pomoc dla osób nimi dotkniętych.
W Polsce psychoterapeuci pracują najczęściej z osobami dotkniętymi zaburzeniami lękowymi oraz nastroju, a także zaburzeniami osobowości, psychosomatycznymi i psychotycznymi.
Pozornie zwykłe problemy codzienności: ciągłe uczucie zmęczenia, kłopoty ze snem, czy uczucie przygnębienia mogą świadczyć o głębszym problemie. Na szczęście, coraz więcej z nich sięga po profesjonalną pomoc.
Na czym polega praca psychoterapeuty?
Psychoterapeuta stosuje terapię mówioną i inne techniki (właściwe dla wybranego przez niego nurtu), aby leczyć ludzi z problemami emocjonalnymi i chorobami psychicznymi. Psychoterapeuci mogą pracować z pojedynczymi osobami, parami, grupami lub rodzinami.
Pole pracy psychoterapeuty jest szerokie. Jego fachowa pomoc jest nieoceniona między innymi w przypadku niepokoju, wahań nastrojów, przeżytej traumy, ogólnego niezadowolenia z życia, stresu, uzależnień, problemów w relacjach czy w leczeniu poważnych zaburzeń psychicznych.
Psychoterapeuci nie osądzają i są współczujący. Są specjalnie przeszkoleni, aby uważnie słuchać i analizować psychologiczne potrzeby swoich pacjentów i odpowiednio im pomagać.
Psychoterapeuci działają jako przewodnicy pomagający swoim pacjentom zrozumieć ich stan i uczucia, radzić sobie z codziennym życiem i zarządzać swoim zdrowiem psychicznym, aby mogli normalnie funkcjonować.
Czas potrzebny na poprawę samopoczucia pacjentów różni się w zależności od ich pierwotnej diagnozy, systemu wsparcia i samych pacjentów.
Niektórzy pacjenci czują się lepiej po kilku sesjach, podczas gdy niektórzy mogą potrzebować lat lub trwających całe życie sesji psychoterapii, aby zarządzać swoim zdrowiem psychicznym.
Psychoterapia może być prowadzona dla pojedynczej osoby, rodziny, pary lub w układzie grupowym zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Liczbę sesji, częstotliwość i czas trwania sesji ustala psychoterapeuta na podstawie stanu pacjenta i jego postępów.
Sesje mogą odbywać się raz w tygodniu lub kilka razy w tygodniu. Można zastosować podejście krótkoterminowe (kilka sesji) w przypadku pilnych problemów lub długoterminowe (miesiące lub lata) w przypadku długotrwałych i złożonych problemów.
Co ważne – także ze względu na współpracę z nami – psychoterapia w obecnych czasach nie jest ograniczona przez przestrzeń. Psychoterapię z sukcesami można prowadzić zdalnie, przez środki komunikacji na odległość.
Dlaczego warto pracować jako psychoterapeuta?
Praca nad zdrowiem psychicznym zdecydowanie nie jest łatwa. Codzienne zmaganie się z cudzymi problemami jest niezwykle trudne, ale także niezwykle satysfakcjonujące i fascynujące.
Jako psychoterapeuta będziesz miał okazję poznać ludzi ze wszystkich środowisk, czy to dzieci, dorosłych, małżeństw czy rodzin. Bez względu na wiek lub grupę, z którą pracujesz, kontakt z różnymi ludźmi poszerzy Twoją perspektywę zawodową i dostosuje Twoją zdolność do nawiązywania relacji i empatii z innymi, tak abyś mógł skutecznie pomóc im znaleźć własne sposoby „bycia” w świecie.
Jako psychoterapeuta pomożesz ludziom zastanowić się nad ich życiem i związkami oraz dać im narzędzia do radzenia sobie z tymi aspektami, które powodują ich niepokój, smutek, złość lub ból.
Umiejętność pomagania innym, aby byli bardziej zrównoważeni, szczęśliwi i pogodzili się z samym sobą, jest niesamowitą satysfakcją i niewątpliwie jedną z najlepszych korzyści w pracy psychoterapeuty.
Czy psychoterapeuci są potrzebni?
Często można usłyszeć zarzuty, że psychoterapeuta to zawód niepotrzebny – a nawet, że to branie pieniędzy „tylko za słuchanie”.
Jednak słuchanie w gabinecie terapeutycznym, a słuchanie problemów przyjaciół przy kawie to dwa zupełnie inne procesy. Podczas psychoterapii cała uwaga jest skupiona na kliencie i jego problemie. W przeciwieństwie do przyjacielskiej relacji, terapeuta nie przestanie słuchać lub nie zmieni tematu wtedy, gdy treść wypowiedzi przestanie mu się podobać.
Ponadto mitem jest, że psychoterapia to „tylko słuchanie”. Jest to słuchanie aktywne, dialog, nowa i świeża perspektywa i obecność pozbawiona ocen i uprzedzeń. Stworzenie środowiska pełnego zaufania, w którym człowiek może podzielić się najboleśniejszymi odczuciami to jedno z najtrudniejszych, ale też najważniejszych zadań psychoterapeuty.
Psychoterapeuta, dzięki swojemu doświadczeniu i zdobytej wiedzy potrafi także dostrzec więcej, niż człowiek bez takiego przygotowania. Potrafi nie tylko dostrzec subtelne sygnały, ale także uczy swojego klienta, jak sam może je lepiej identyfikować i nazywać.
Wreszcie, psychoterapeuta korzysta z fachowej wiedzy, która pozwala mu dobrać narzędzia indywidualnie do sytuacji, z którą się spotyka. Potrafi pokierować psychoterapią tak, aby pomóc, a nie „tylko” pozwolić się wygadać.
Praca dla psychoterapeuty – dla kogo?
Psychoterapia może być pomocna w leczeniu większości problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym:
- zaburzeń lękowych, takich jak zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD), fobie, zespół lęku napadowego lub zespół stresu pourazowego (PTSD),
- zaburzeń nastroju, takich jak depresja lub choroba afektywna dwubiegunowa,
- uzależnień, takich jak alkoholizm, uzależnienie od narkotyków czy od hazardu,
- zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja lub bulimia,
- zaburzeń osobowości, takich jak zaburzenie osobowości typu borderline,
- schizofrenii lub innych zaburzeń psychotycznych.
Nie u każdego, kto korzysta z psychoterapii, diagnozuje się chorobę psychiczną.
Psychoterapia może pomóc w wielu życiowych stresach, na przykład w:
- rozwiązywaniu konfliktów – choćby w małżeństwie, albo rodzinie,
- łagodzeniu niepokoju lub stresu związanego z pracą, trudną sytuacją życiową lub w innych przypadkach,
- radzeniu sobie z poważnymi zmianami w życiu, takimi jak rozwód, śmierć bliskiej osoby lub utrata pracy,
- uczeniu się radzenia sobie z niezdrowymi reakcjami, takimi jak wściekłość lub zachowania pasywno-agresywne,
- pogodzeniu się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, takim jak cukrzyca, nowotwór lub chroniczny ból,
- poradzeniu sobie z przeżyciem fizycznego lub seksualnego wykorzystywania lub bycia świadkiem przemocy,
- rodzeniu sobie z problemami seksualnymi, niezależnie od tego, czy mają one podłoże fizyczne, czy psychologiczne,
- uzyskaniu lepszej jakości snu, wyleczeniu z bezsenności lub nadmiernej senności.
W niektórych przypadkach psychoterapia może być równie skuteczna jak leki, takie jak antydepresanty. Jednak w zależności od konkretnej sytuacji sama psychoterapia może nie wystarczyć do złagodzenia objawów choroby psychicznej, często więc jest prowadzona równolegle do terapii farmakologicznej.
Dobry psychoterapeuta
Żeby być dobrym psychoterapeutą, nie wystarczy „tylko” zdobyć adekwatnych kwalifikacji. Psychoterapeuta to ktoś więcej. To często powiernik najbardziej wstydliwych i bolesnych przeżyć. To człowiek w pierwszej linii frontu walki z bólem psychicznym. Ludzie szukają psychoterapii z różnych powodów, a każdy człowiek jest inny.
Dlatego niezwykle ważna w tej pracy jest pasja i zestaw rozwiniętych umiejętności interpersonalnych. Dobry psychoterapeuta nie ma problemu z poświęceniem czasu na zbudowanie mocnej relacji i zaufania ze swoim klientem. Jest otwarty na drugiego człowieka, zauważa i monitoruje zmiany jakie zachodzą w jego psychice. Potrafi w rozmowie dać nadzieję i zachęcić do zadbania o samego siebie.
Jeśli szukasz miejsca przyjaznego psychoterapeutom to sprawdź naszą ofertę tutaj.
Do zobaczenia! 🙂