Przejdź do treści
Marta Szczodrak

Marta Szczodrak

Psycholog, Psychoterapeutka
  • Dorośli i młodzież od 16 roku życia
  • Kryzysy i traumy i zaburzenia adaptacyjne
  • Doświadczenie krzywdzenia (fizyczne, psychiczne, seksualne)
  • Zaburzenia nastroju i lękowe
  • Zaburzenia opozycyjno-buntownicze
  • Trudnościami w relacjach
  • Wsparcie dla osób w zawodach podwyższonego ryzyka

 

 

Sesja 50 min. = 200 zł Więcej o mnie
Najbliższy termin: 07 października (pon.) 20:00

Zarezerwuj wizytę:

Więcej o mnie

Wykształcenie i doświadczenie
  • Psychologia, Katolicki Uniwersytet Lubelski, dyplom nr 4633
  • Szkoła psychoterapii poznawczo – behawioralnej, Instytut Poznawczy (w trakcie)
  • Psychotraumatologia praktyczna, Fundacja Pomorskie Centrum Psychotraumatologii w Gdańsku i Instytut Psychoterapii Zintegrowanej w Monachium, dyplom psychotraumatologa nr 28/02/2022
  • Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej, Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
  • Specjalistyczne studium przeciwdziałania przemocy domowej, Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej
  • Zorientowana na traumę terapia poznawczo-behawioralna (TF-CBT) w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD) metodą przedłużonej ekspozycji, Lazurowa Akademia CBT
  • Base-Child Abuse and Neglect Międzynarodowy cykl szkoleń z obszaru pracy z dziećmi i młodzieżą doświadczającymi krzywdzenia, PROMISE, Ersta Sköndal Bräcke University College
  • Trauma Focused Cognitive Behavioural Therapy (TF-CBT), PROMISE, The Medical University of South Carolina’s Department of Psychiatry and Behavioral Sciences, Marie Cederschiöld University w Szwecji
  • Mentalization – based treatment for children (MBT-C), Anna Freud Center, IMAGINA Centro de aplicaciones de la mentalizacion
  • Psycholog/psychoterapeuta dzieci i rodziców w Centrum Pomocy Dzieciom w Lublinie
  • Psycholog/interwent kryzysowy w Fundacji Znajdź Pomoc (obecnie Fundacja Onkologiczna Rakiety)
  • Psycholog w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Lublinie
  • Psycholog – konsultant dowódcy ds. profilaktyki psychologicznej w JW
  • Pomoc psychologiczna młodzieży i dorosłym w licznych projektach edukacyjnych i rozwojowych, oraz prowadzenie warsztatów i szkoleń rozwijających umiejętności psychospołeczne i kompetencje psychologiczne w obszarze wykonywanego zawodu
Opis

Jaką terapeutką jestem?

W mojej pracy przykładam dużą wagę do utrzymywania bezpiecznej, wspierającej i empatycznej relacji z klientem, ponieważ tylko zaufanie i współpraca między mną a klientem dają szansę na skuteczną terapię.

Preferuję nurt poznawczo-behawioralny, ponieważ tę modalność cechuje oparta na dowodach skuteczność.

Jednak techniki wykorzystywane w  pracy zawsze staram się dostosować do celów klientów oraz ich unikalnej sytuacji, niejednokrotnie czerpiąc ze sposobów pracy innych nurtów. Wspieram klientów w zrozumieniu ich problemów, oraz dostarczam narzędzi do radzenia sobie z nimi.

Od kilkunastu lat zajmuję się pomocą psychologiczną i interwencją kryzysową w szczególności dla osób pracujących w zawodach o  podwyższonym ryzyku (m.in. wojsko, straż pożarna, policja, ratownicy medyczni, pracownicy służb socjalnych).

Pracuję z młodzieżą i dorosłymi z doświadczeniem traumy i objawami stresu pourazowego w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej, metodą przedłużonej ekspozycji. Ponadto, wspierając klientów wykorzystuję mentalizację i pracę z genogramem.

Prowadzę szkolenia, warsztaty edukacyjne, pracuje indywidualnie, grupowo oraz interwencyjnie z dziećmi i młodzieżą krzywdzonymi, a także z ich opiekunami wykorzystując m.in. elementy terapii dziką przyrodą.

Na co dzień koordynuję działania Centrum Pomocy Dzieciom w Lublinie, gdzie pracuję również indywidualnie z dziećmi doświadczającymi krzywdzenia i ich nie krzywdzącymi opiekunami pełniąc rolę psychologa/psychoterapeutki. Swoją pracę regularnie poddaję superwizji.

Jak się rozwijam, w którą stronę zmierzam?

Fascynuje mnie układ nerwowy i to jak za pomocą psychoterapii i pracy z ciałem klient może odzyskać kontrolę i poczucie bezpieczeństwa.

Z powodzeniem łączę tradycyjne metody psychoterapii z technikami pozaformalnymi o udowodnionej skuteczności jak np. wilderness therapy. Staram się być na bieżąco z nowymi badaniami i technikami terapeutycznymi, co pozwala mi dostosować moje podejście do najnowszych odkryć w dziedzinie psychoterapii.

Książki, które na mnie miały duży wpływ

„Nie zaczęło się od ciebie” Mark Wolynn, to opowieść o tym jak dziedziczona trauma wpływa na to kim jesteśmy i jak to zakończyć. Ta książka uświadomiła mi, że wspomnienia i uczucia naszych przodków żyją w nas i są zapisane wszędzie, od genów po język, w którym rozmawiamy.

„Pollyanna” Eleanor Poter, to klasyka literatury dziecięcej. Opowieść o 11 letniej dziewczynce, która po śmierci ojca zostaje odesłana, by mieszkać z surową i despotyczną ciotką. Pogodna i radosna dziewczynka jednak stopniowo zmienia życie swojej ciotki i całej społeczności. To historia, która ma przypomina ludziom, jak pięknie jest cieszyć się życiem i patrzeć na świat z optymizmem i radością dziecka. Dodatkowo gra „w cieszenie się”, po którą lubiła sięgać tytułowa bohaterka, stała się tą, po którą i ja sięgam do dziś w trudniejszych momentach życia.

„Miłość z kamienia” Grażyny Jagielskiej, to reportaż z walki żony, która zmaga się z objawami stresu bojowego, który „dostała” od swojego męża – korespondenta wojennego. To opis życia z człowiekiem narażającym się na śmierć w związku z drogą zawodową jaką wybrał. To opowieść o tym jak wielki wpływ na nasze życie mają inni: ich decyzje, ich wybory, ich droga życiowa. I że czasami strasznie trudno jest w tym wszystkich zawalczyć o siebie.

Zapraszam 🙂

Prywatnie
  • Wyznaje zasadę „Bądź dobrej myśli bo po co być złej”, którą zaczerpnęłam od Stanisława Lema.
  • Działam na adrenalinę i baterie słoneczne.
  • Jestem fanką wilderness therapy i adventure therapy, oraz edukacji pozaformalnej. W ramach relaksu z pasją przemierza kilometry na rolkach lub pieszo, najlepiej w leśnych ostępach.