Przejdź do treści
Kaja Litka

Kaja Litka

Psycholog, Psychoterapeutka
 • Dorośli i młodzież od 14 lat
 • Zaburzenia lękowe i nastroju
 • Zaburzenia adaptacyjne
 • Stres i problemy w pracy
 • Rozwój osobisty
 • Wsparcie LGBTQIAPK
Sesja 50 min. = 190 zł Więcej o mnie
Najbliższy termin: 03 czerwca (pon.) 18:30

Zarezerwuj wizytę:

Więcej o mnie

Wykształcenie i doświadczenie
 • Psychologia, specjalność społeczna, Uniwersytet Szczeciński, nr dyplomu 155677,
 • Psychologia, Uniwersytet Cypryjski, Program Erasmus +,
 • Szkoła Psychoterapii Crescentia – w trakcie czteroletniego kursu w nurcie poznawczo – behawioralnym,
 • Członek Towarzystwa Poznawczo – Behawioralnego,
 • Szkolenie „Gdy dowiadujesz się, że Twój Pacjent ma zaburzenia preferencji seksualnych’’, Centrum Terapii Dialog, Warszawa,
 • Szkolenie ,, Jak pracować z pacjentami z zaburzeniami odżywiania – szkolenie dla psychologów i psychoterapeutów ‘’, Centrum Terapii Dialog, Warszawa,
 • Organizacja ESN, Erasmus Student Network, program mentoringowy, zakres wsparcia: kryzysy dnia codziennego, trudności adaptacyjne (oczekiwania względem nowego kraju), zaburzenia lękowe, obniżenie nastroju, zaburzenia emocjonalne, niska samoocena
 • Żłobek językowy w Szczecinie (wspieranie rozwoju, nauka poprzez zabawę, aktywności dostosowane do etapu rozwojowego, nauka języka włoskiego),
 • Filologia romańska z językiem włoskim, studia licencjackie Uniwersytet Szczeciński,
 • Prowadzę terapię w języku angielskim i francuskim.
Opis

Jestem psychologiem i psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. W terapii zwracam szczególną uwagę na autentyczność relacji, zaangażowanie oraz indywidualizm pacjenta. Istotą naszej pracy będzie dotarcie do źródła trudności, które uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, czy też ogranicza możliwość pełnego korzystania z wyzwań dnia codziennego, potencjału własnego oraz zasobów.

Terapię opieram również o terapię schematów. Korzystam również z Treningu Uważności – Mindfulness oraz Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Staram się zawsze dostosowywać metody pracy do konkretnej osoby, bowiem każdy z nas czuje się lepiej, kiedy jest akceptowany i traktowany z uwagą.

Sesja terapeutyczna to również miejsce przystanku, chwili wytchnienia od trudów dnia codziennego, moment, w którym mamy czas i przestrzeń na zastanowienie się, czego potrzebujemy, a co chcielibyśmy zmienić.

W mojej pracy zawodowej duży nacisk kładę na obszar adaptacji obcokrajowców, do kraju przyjmującego w oparciu o cztery główne postawy, które przyjmują cudzoziemcy (Integracja, Asymilacja, Separacja, Marginalizacja). Uważam, iż płaszczyzna Tożsamości Narodowej, akulturacji oraz trudności adaptacyjnych jest bardzo istotną dziedziną, która z ogromnym zaangażowaniem odkrywam pogłębiając swoją wiedzę.

Moje zainteresowanie zrodziło się podczas dwóch dłuższych pobytów zagranicznych, podczas których ja sama zmagałam się z różnicami kulturowymi, niezrozumieniem oraz brakiem akceptacji, wobec czego jestem w stanie empatyzować z pacjentami rozumiejąc ich trudności oraz rodzące się konflikty wewnętrzne.

Moje doświadczenie zawodowe zdobywałam podczas dwuletniego uczestnictwa w organizacji, która zajmuje się studentami międzynarodowymi, którzy przyjeżdżają do Polski na okres jednego lub dwóch semestrów. Brałam udział w programie mentoringowym, w którym udzielałam wsparcia w zakresie: zaburzeń lękowych i nastroju, niskiej samooceny, zaburzeń emocjonalnych, problemów z adaptacją do kraju wynikających z odmiennych oczekiwań i różnic kulturowych. Pracowałam również jako opiekun grupy żłobkowej, co umożliwiło mi obserwację rozwoju dzieci poprzez dostosowane wiekowo aktywności oraz naukę języka włoskiego.

Prywatnie jestem miłośniczką podróży, odkrywania nieznanych zakątków świata szlakiem tubylców. Uwielbiam śpiewać i myślę sobie, że to jest dla mnie taka aktywność, która mnie relaksuje i pozwala zapomnieć o całym świecie. Interesuje się również muzykoterapią i bajkoterapią. W przyszłości mam nadzieję wdrożyć również te elementy do mojej pracy z pacjentem.

Ponadto jestem ogromną fanką psów, a szczególnie jednego który towarzyszy mi każdego dnia. Spacery z psem, kontakt z naturą, dotyk drzew i roślin są to aktywności, przy których udaje mi się odprężyć i przy okazji praktykować trening uważności. Ostatnio odkryłam w sobie nową pasję, którą jest pieczenie ciast. Także stawiam w niej pierwsze kroki i bardzo mi się to podoba.

Oprócz psychologii ukończyłam studia licencjackie na kierunku filologia romańska z językiem włoskim. Języki obce są dla mnie niezwykle ważne, gdyż zdaje sobie sprawę, że kluczem do zrozumienia i poprawnej komunikacji jest odkrycie wspólnej płaszczyzny, co odnosi się również do terapii, w której staram się zrozumieć potrzeby i sposób myślenia danej osoby.

Prowadzę terapię w języku polskim, angielskim i francuskim.

Chciałabym polecić Ci trzy książki, które uważam za niezwykle istotne i cenne:

 • ,,Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Jak uwolnić się od przeszłości i zacząć nowe życie’’. Lindsay C. Gibson

Jest to książka godna polecenia, gdyż uważam, iż życiorys każdego człowieka, trudności z którymi się zmierzał rzutują na jego przyszłości. Dzięki tej książce osoby, które doświadczyły traumy, negatywnych doświadczeń w przeszłości mogą zrozumieć schemat, w którym się znajdują oraz jak sobie z nim radzić. Wiele przydatnych rad i wiadomości oraz praktycznych przykładów.

 • ,,Kulturowe ramy zachowań społecznych’’ Paweł Boski

Proszę się tylko nie przerazić tym, że książka jest taka obszerna. Jeśli ktoś tak jak ja fascynuje się                 tematyką tożsamości narodowej, funkcjonowaniem człowieka w procesie adaptacji to koniecznie powinien sięgnąć po tę pozycję. Ogromna dawka wiedzy oraz przeanalizowany każdy element wpływający na pozytywną adaptację do innego kraju biorąc pod uwagę psychologiczne elementy kultur, podobieństwa, różnice jak i indywidualne predyspozycje.

 • ,,Umysł ponad nastrojem’’ Christine A. Padesky Dennis Greenberger

Niezwykle wartościowa książka. Traktuje ją jako podręcznik, ale I pewnego rodzaju podróż. Bowiem dzięki tej książce każdy z nas może odszukać swoją historię. Ponadto jest to wiedza, którą zwyczajnie warto posiadać, by zrozumieć mechanizmy oraz powody funkcjonowania każdego człowieka. Jest to dzieło, które faktycznie pomaga dotrzeć do przekonań, które wpływają na nas w życiu codziennym.

Zapraszam do kontaktu!

Prywatnie
 • Podróże
 • Śpiew
 • Psy
 • Pieczenie ciast