
Aneta Barth
Psycholog, Psychoterapeutka- Nurt systemowy
- Osoby dorosłe i młodzież od 16 r.ż.
- Trudności emocjonalne
- Zaburzenia nastroju i lękowe
- Trudności w relacjach interpersonalnych
- Problemy rodzinne i kryzysy życiowe
- Wypalenie zawodowe i stres w pracy
- Niskie poczucie własnej wartości
- Rozwój osobisty
Zarezerwuj wizytę:
Więcej o mnie
Wykształcenie i doświadczenie
- Psychologia stosowana, Uniwersytet Jagielloński, jednolite studia magisterskie
- 4-letnie szkolenie z psychoterapii systemowej, organizowane przez Ośrodek Psychoterapii Systemowej w Krakowie, rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne (w trakcie)
- Poradnictwo psychologiczne w Ośrodku Poradnictwa i Terapii Rodzin, prowadzonym przez Stowarzyszenie Dobrej Nadziei w Krakowie
- Staż w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, Oddział Psychogeriatryczny
- Staż w Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (w trakcie)
Opis
Jestem psychologiem i psychoterapeutką w trakcie całościowego 4-letniego kursu psychoterapii organizowanego przez Ośrodek Psychoterapii Systemowej w Krakowie oraz rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
Szkolenie przygotowuje do pracy w podejściu systemowym i psychodynamicznym.
Wybrałam nurt systemowy, ponieważ od zawsze interesował mnie wpływ relacji międzyludzkich na funkcjonowanie jednostki.
Podejście to pozwala spojrzeć na trudności pacjenta w szerszym kontekście, uwzględniając wzajemne powiązania między osobą a jej otoczeniem (np. rodziną, partnerem/ką).
W swojej pracy wykorzystuję także techniki terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), które pomagają lepiej zrozumieć swoje myśli oraz ich wpływ na odczuwane emocje i zachowanie.
Do każdego pacjenta podchodzę indywidualnie, dostosowując metody pracy do jego potrzeb i doświadczanych trudności.
W relacji terapeutycznej stawiam na autentyczność, poczucie bezpieczeństwa i zaufanie.
Wiem, jak trudno otworzyć się przed drugim człowiekiem, dlatego podczas spotkań staram się stworzyć atmosferę pełną akceptacji i zrozumienia.
Pomagam pacjentom w lepszym rozumieniu samego siebie, radzeniu sobie z emocjami, budowaniu satysfakcjonujących relacji, zwiększeniu poczucia sprawczości w swoim życiu oraz wprowadzaniu realnych zmian, które wpływają na dobrostan psychiczny.
Wspieram w takich obszarach, jak:
- Trudności emocjonalne
- Zaburzenia nastroju i lękowe
- Trudności w relacjach interpersonalnych
- Problemy rodzinne
- Kryzysy życiowe
- Wypalenie zawodowe i stres w pracy
- Niskie poczucie własnej wartości
- Rozwój osobisty
Aby, jak najlepiej odpowiadać na potrzeby pacjentów, nieustannie rozwijam swoje kompetencje, uczestnicząc w licznych szkoleniach, a także poddając moją pracę regularnej superwizji.
Aktualnie, poza doskonaleniem swojego warsztatu w pracy z pacjentem indywidualnym, planuję rozwijać swoje umiejętności w terapii par oraz rodzin.
Książki, które polecam:
- „Po dorosłemu”, Joanna Flis.
Jest to przewodnik po dojrzałości emocjonalnej, który pomaga lepiej zrozumieć siebie, swoje emocje oraz odnaleźć bardziej adaptacyjne sposoby radzenia sobie z rzeczywistością, która konfrontuje nas z tym, czego nie mamy. Pokazuje, jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie, doceniać swoje zasoby i radzić sobie z kryzysami. - „Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców”, Lindsay C. Gibson.
Książka pomaga zrozumieć, jak relacje z niedojrzałymi emocjonalnie rodzicami (ale nie tylko) wpływają na nasze życie, poczucie własnej wartości i sposób budowania relacji. Autorka pokazuje, jak rozpoznać te mechanizmy, oraz jak na nie reagować, zachowując swoją niezależność i integralność. - „Odetnij napięcie. Jak pokonać stres dzięki praktykom psychosomatycznym”, Rebekkah LaDyne. Jest to praktyczny przewodnik, który pokazuje, jak skutecznie radzić sobie ze stresem i napięciem poprzez pracę z ciałem i umysłem. Przedstawione w nim techniki pomagają regulować układ nerwowy, redukować przeciążenie emocjonalne oraz odzyskać spokój i równowagę w codziennym życiu.
Prywatnie
- W wolnym czasie lubię aktywność fizyczną – spacery, górskie wędrówki, jazdę na rowerze
czy nartach, które pozwalają mi się zregenerować i naładować baterie. - W utrzymywaniu dobrego samopoczucia pomaga mi również praktyka pilatesu lub stretchingu.
- Chętnie sięgam również po książki, zwłaszcza psychologiczne i literaturę faktu, które pozwalają mi
zrozumieć otaczający nas świat oraz ludzi.