zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe: klasyfikacja ICD-10

Zaburzenia lękowe - klasyfikacja

Istnieją dwie podstawowe klasyfikacje, które pozwalają usystematyzować podział zaburzeń lękowych u ludzi: ICD-10 i DSM-IV (obecnie V).

Lekarze posługują się Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 opracowaną przez WHO, która zawiera spis wszystkich chorób. Przedstawiamy krótki opis najważniejszych zaburzeń lękowych w ramach tej klasyfikacji.

Klasyfikacja ICD-10 to spis wszystkich chorób i zaburzeń, w większości o charakterze somatycznym, czyli dotyczących ciała. Jednak swoje miejsce znalazły również choroby duszy. Zaburzenia lękowe znajdują się w niej pod literką F, która obejmuje zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. W ramach zaburzeń lękowych wyróżnia się m.in. zaburzenia lękowe w postaci fobii (F.40) oraz inne zaburzenia lękowe (F.41).

Omówmy krótko kryteria diagnostyczne każdej z tych kategorii.

W ramach zaburzeń lękowych w postaci fobii wyróżniamy główne zaburzenia:

F40.0 Agorafobię, czyli lęk przed wyjściem z domu, pojawieniem się w tłumie lub miejscu publicznym. Często towarzyszy jej lęk napadowy, czyli panika objawiająca się drżeniem, palpitacjami serca, uczuciem duszności, dławienia się, nudności, itp., która nie jest spowodowana jakąś konkretną, przewidywalną przyczyną.

F40.1 Fobie społeczne, czyli lęk przed sytuacjami społecznymi objawiający się obawą przed rzekomym ośmieszeniem się przed ludźmi lub kompromitacją oraz reakcjami fizjologicznymi takimi jak: drżenie, przyspieszone bicie serca, uczucie duszności, zaczerwienienie się.

F40.2 Specyficzne fobie, czyli lęk przed konkretnymi przedmiotami, zwierzętami lub sytuacjami np. burzy, ciemności, lotu samolotem, widoku krwi, wysokości (akrofobia), zamkniętą przestrzenią (klaustrofobia).

Przypomnijmy, że jest to klasyfikacja, którą posługują się głównie lekarze. Psychologowie najczęściej sięgają po swój podręcznik diagnostyczny – DSM. DSM to skrót od Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. Obecnie obowiązuje wydanie nr 5 – od 2013 roku.

Poznaj skuteczne techniki!
Zapisz się na mój bezpłatny, mailowy 5-dniowy kurs walki z lękiem, nerwicami, paniką, zamartwianiem się i stresem. Życzę Ci powodzenia w Twoich zmaganiach! Natalia
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.